ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hájíček Jiří (*11.09.1967)

­­­­
Jiri Hajicek writer

Jiří Hájíček se narodil 11. září 1967 v Českých Budějovicích. Dětská léta prožil ve vesničce Purkarec nedaleko Hluboké nad Vltavou. S rodiči se pak přestěhovali do Týna nad Vltavou, kde navštěvoval tamní gymnázium (1981-1985). Po maturitě nastoupil na Jihočeskou univerzitu, kde vystudoval Zemědělskou fakultu (1985-1989). Po vojně pracoval 3 roky na venkově v zemědělství a od 90. let pracuje jako bankovní úředník v Českých Budějovicích, kde žije i se svou ženou, oděvní výtvarnicí Nicole Matéffy. Mají spolu syna.

V polovině 80. let začínal se svou prózou v literárním pořadu Mirka Kovaříka "Hledám tě v tomto městě", který se konal v Českých Budějovicích v tehdejším kulturním středisku v Čéčově ulici. Jeho básně tam byly několikrát čteny a zde se prvně podle svých slov setkal s opravdovými básníky (např. Jiří Staněk, Lubor Kasal).
V roce 1998 vstoupil do literárního světa prozaickou sbírkou povídek Snídaně na refýži. Roku 2001 mu vyšel román Zloději zelených koní.
K povídkám se vrátil opět v roce 2004, kdy mu byl vydán soubor 12 povídek s názvem Dřevěný nůž.
Za svou knihu Selský baroko (2005) získal prestižní ocenění Magnesia Litera (za prózu). V roce 2013 získal znovu ocenění Magnesia Litera (kniha roku), tentokrát za román Rybí krev (2012).
Zatím jeho poslední vydanou knihou jsou Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku (2014).

V současné české literatuře patří Jiří Hájíček k realistickému proudu. Inspiraci pro svou tvorbu čerpá z jihočeského venkova a maloměsta. Jeho knihy vycházejí v brněnském nakladatelství Host.

DÍLO:

  • Snídaně na refýži (1998)
  • Zloději zelených koní (2001)
  • Dobrodruzi hlavního proudu (2002)
  • Dřevěný nůž (2004)
  • Selský baroko (2005)
  • Fotbalové deníky (2007)
  • Rybí krev (2012)
  • Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku (2014)

ODKAZY:

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Angelika, 16.10.2015

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Jiří HájíčekMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­