ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

ze Žatce Jan (*asi 1350 - †asi 1414)

­­­­

Jan ze Žatce (Johannes von Saaz nebo Johannes von Tepl) se narodil pravděpodobně v roce 1350 v Šitboři a zemřel asi roku 1414 v Praze.
Živil se jako městský notář v Žatci (založil žateckou kroniku v latině) a spisovatel. Ovládal latinu a němčinu - v těchto jazycích svá díla psal, ale mluvil i česky. Roku 1411 byl povolán do Nového Města pražského, aby zde zastával notářský úřad.

Mezi jeho díla patří latinské čtení o sv. Jeronýmovi, Oráč z Čech a formuláře, což jsou sbírky písemností pro úřední potřebu.

Oráč z Čech, německy Der Ackermann aus Böhmen, je dílo představující rozmluvu intelektuála se smrtí o smyslu života člověka. Je sice psáno v husitské době, ale vykazuje prvky humanismu. Tato kniha vyšla v českém jazyce pouze třikrát, nejprve byl název přeložen jako "Oráč a Smrt". Obdobou Oráče z Čech je česká skladba Tkadleček, jejíž autor je neznámý.

Jméno tohoto spisovatele nese Muzeum Jana ze Žatce (Johannes Museum Saaz), které se tematicky zaměřuje na česko-německou kulturu v Žateckém kraji.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 30.10.2012

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Oráč z Čech
-Oráč z Čech (rozbor)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Jan ze ŽatceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­