ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

ze Žatce Jan (*asi 1350 - †asi 1414)

   
­­­­

Jan ze Žatce (Johannes von Saaz nebo Johannes von Tepl) se narodil pravděpodobně v roce 1350 v Šitboři a zemřel asi roku 1414 v Praze.
Živil se jako městský notář v Žatci (založil žateckou kroniku v latině) a spisovatel. Ovládal latinu a němčinu - v těchto jazycích svá díla psal, ale mluvil i česky. Roku 1411 byl povolán do Nového Města pražského, aby zde zastával notářský úřad.

Mezi jeho díla patří latinské čtení o sv. Jeronýmovi, Oráč z Čech a formuláře, což jsou sbírky písemností pro úřední potřebu.

Oráč z Čech, německy Der Ackermann aus Böhmen, je dílo představující rozmluvu intelektuála se smrtí o smyslu života člověka. Je sice psáno v husitské době, ale vykazuje prvky humanismu. Tato kniha vyšla v českém jazyce pouze třikrát, nejprve byl název přeložen jako "Oráč a Smrt". Obdobou Oráče z Čech je česká skladba Tkadleček, jejíž autor je neznámý.

Jméno tohoto spisovatele nese Muzeum Jana ze Žatce (Johannes Museum Saaz), které se tematicky zaměřuje na česko-německou kulturu v Žateckém kraji.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 30.10.2012

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Oráč z Čech
-Oráč z Čech (rozbor)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Jan ze ŽatceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)