ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Weiss Jan (*10.05.1892 - †07.03.1972)

­­­­
Narodil se 10. května 1892 v podkrkonošské Jilemnici a zemřel 7. března 1972 v Praze. Psal také sci-fi a fantasy. Jeho dětství je úzce spjato s jeho rodným městem a s východními Čechami. První světovou válku prožil na frontě a poté v zajateckém táboře. Po válce odešel do Prahy, kde zaujal místo na ministerstvu veřejných prací.
První povídky, které napsal, otiskl v časopisech. Dále vydává knihu Fantóm smíchu a zejména pak sbírky Zrcadlo a Barák smrti. Ve sbírce Barák smrti se objevuje expresivita s otřenou realitou zajateckého tábora. Další jeho knihou je Dům o tisíci patrech. Toto dílo je autorovou nejvydávanější knihou, která se dočkala několika zahraničních edic. Dokládá, jak byla Weissovi vzdálená a cizí společnost založená na penězích. Roku 1931 vydává knihu Bláznivý regiment, která se vrací do období první světové války. O rok později vydává psychologický příběh Škola zločinu a v době okupace píše pohádkový příběh s názvem Přišel z hor, který je umístěn do jeho rodného Podkrkonoší.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Peťulinečkaaa, 10.05.2007

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k životopisu
Jan WeissMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­