ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Weiss Jan (*10.05.1892 - †07.03.1972)

   
­­­­

Spáč ve zvěrokruhu

  • 1937

Román z ovzduší světové hospodářské krize se zabývá problémy tehdejší nezaměstnané inteligence.
Hlavní hrdina Václav Rebenda se psychicky i fyziologicky přizpůsobuje proměnám 4 ročních období. Je natolik svázán s přírodou, že jeho životní energie je přímo závislá na tom, zda je jaro, léto, podzim či zima.
František Götz označil tento román za projev zlidštěné fantastiky.
Román upozorňuje na stále sílící odlidšťování civilizace a na vznikající absenci citů v mezilidských vztazích.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1971 (4. vydání). Obálku ilustroval Zdenek Seydl. Počet stran: 444.

STRUČNÝ OBSAH:

Továrník Lebduška zaměstnává ve své továrně na koberce nezaměstnanou inteligenci. Celá řada těchto zaměstnanců se vystřídala v úloze vychovatele jeho syna Albína. Všichni odcházeli nebo byli propuštěni s přesvědčením, že Albín je idiot. Teprve poslední učitel Václav Rebenda vystihne chlapcovu duši, spřátelí se s ním a objeví jeho schopnosti. Rebenda se rovněž uplatní v Lebduškově závodě, a to díky svým jazykovým znalostem a praktickým schopnostem. Podnikne obchodně úspěšnou cestu do Moskvy a zjedná si tak nejen respekt svého zaměstnavatele, ale i lásku jeho dcery Pavly.

Přestože ho postihne zvláštní nemoc - musí totiž přespat zimu a teprve na jaře se zase probouzí k novému životu - stává se Pavliným ženichem a obchodním společníkem svého tchána Lebdušky...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 24.09.2021

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dům o tisíci patrech, Dům o tisíci patrech (2)
-Spáč ve zvěrokruhu
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Weiss - Spáč ve zvěrokruhuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­