ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Karafiát Jan (*04.01.1846 - †31.01.1929)

­­­­
Karafiat jan1

Spisovatel, evangelický kněz, ale zejména autor první české knížky pro děti se narodil 4. ledna 1846 ve vzdělané rodině Karafiátů v Jimramově u Žďáru nad Sázavou. Rodina byla poměrně chudá, měl 9 sourozenců, přesto mohl studovat za finanční podpory Skotské svobodné církve. Vystudoval gymnázium a potom teologický seminář v Berlíně, Bonnu a ve Vídni. Po ukončení studia pracoval jako domácí učitel v Kolíně nad Rýnem a v Edinburgu, kde se seznámil s lady Jane Beaukenen. Ta byla jeho rádkyní a mecenáškou po zbytek života, inspirovala ho k napsání Broučků, a byla mu inspirací pro postavu Janinky. Od roku 1872 byl učitelem evangelického semináře v Čáslavi a od roku 1875 působil 20 let jako evangelický farář v Hrubé Lhotě na Valašsku. Pro rozchod s církevní radou ve Vídni zanechal kněžského řemesla a odešel do Prahy, kde vydával dvouměsíčník Reformované listy, do kterého většinou přispíval sám (kázání, povídky, naučné články). Bydlel v ulici Na Smetance na Královských Vinohradech. Zemřel 31. ledna 1929 v Praze.

DÍLO:

Mistr Jan Hus - 1872
Kamarádi - 1873
Broučci - vlastním nákladem v roce 1876; v roce 1994 vydáno 87. vydání, přeloženo do mnoha jazyků, zhudebněno. Pojednává o životě rodinky svatojánských broučků.
Křesťanské učení/Katechismus Jana Karafiáta - 1876
Rozbor kralického Nového zákona co do řeči a překladu - 1878
Broučkova pozůstalost - 1900
Šestero pražských kázání - 1905
Karafiátova čítanka - 1924
Paměti spisovatele Broučků - 1919 - 1928

Posmrtně vyšlo:
Z dopisů spisovatele Broučků Jana Karafiáta z let 1869-99 - 1934
Kázání Jana Karafiáta - 1941
Broučkovy pohádky a písničky - 1947

Jeho tvorba se zaměřila jak na církevní otázky, tak knihy určené dětem, příp. jeho paměti, soubor korespondence, apod. Žádné dílo, kromě Broučků, již nezískalo čtenářský ohlas.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 30.04.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Jan KarafiátMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­