ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Havlasa Jan (*22.12.1883 - †13.08.1964)

­­­­

Vlastním jménem Jan Klecanda je zajímavou postavou dobrodružné literatury začátku 20. století. Narodil se 22. prosince 1883 v Teplicích, jeho otcem byl Jan Klecanda st., který sám byl literárně činný jako autor lidového vyprávění. Havlasa vystudoval gymnázium a potom Filosofickou fakultu UK v Praze, kde se věnoval přírodním vědám. Po absolvování studia se věnoval literární a publicistické činnosti, ale zejména cestám po celém světě. Lidově by se dal nazvat "světoběžníkem".

V roce 1910-12 podnikl s M.R.Štefánikem cestu po Tahiti, Oceánii, Japonsku a Indii. V letech 1916-17 vězněn pro uveřejnění politické brožury, ale již v roce 1919 vyjíždí jako člen československé delegace na mírovou konferenci do Paříže. Tím se odstartovala jeho diplomatická kariéra - čtyři roky byl naším vyslancem v Brazílii, potom opět 6 let cestoval do Dálném výchově, aby od roku 1930 žil v Paříži a potom byl vyslancem opět v Jižní Americe. Od roku 1947 žil v USA, kde také 13. srpna 1964 v Los Angeles zemřel.

Jeho první knihy jsou spíše pod vlivem otce, jsou to příběhy obyčejných lidí v "obyčejných českých horách". Jakmile začal cestovat, již jeho knihy přinášejí popisy a příběhy z dalekých cest. Jeho dílo ale nejsou jen vidění přírody a vyprávění příběhů tamních lidí, zejména v posledních knihách se zabývá duchovnem procestovaných zemí, jejich tradicemi, náboženstvím, rituály a zvyky.

DÍLO:

1901 - Horské stíny - o životě horalů
1904 - Pod skalnatými štíty
1911 - Vzdálení příbuzní - inspirace z Kalifornie
1912 - Italské novelety - inspirováno cestami po Itálii
1916 - Půlnoční vítr - inspirace z Texasu
1916 - Děti neklidu - inspirace Východní Asií
1928 - Podivní milenci - inspirace Jižní Amerikou
1931 - Bloudění duší - inspirace Japonskem
1934 - Přízraky a zázraky - o japonském duchovnu
1937 - Ticho pod hvězdami - inspirováno Polynésií
1939 - Schody do podvědomí - také o japonském duchovnu

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 09.02.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Jan HavlasaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­