ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čep Jan (*31.12.1902 - †25.01.1974)

­­­­
Jan Čep byl prozaik a překladatel, mistr povídky a eseje. V duchu katolické literatury hledá stopy boží přítomnosti v nitru svých hrdinů i v prostředí, v němž se pohybují. Původem venkovan, zvlášť přesvědčivě z tohoto hlediska podává obraz života venkovských lidí. Nejstarší z deseti dětí chalupníka z moravských Myšlichovic u Litovle. Narodil se 31. prosince 1902. Po maturitě na litovelském gymnáziu (roku 1922) studoval na Filozofické fakultě Karlovy univerzity češtinu, francouzštinu a angličtinu. Rok pobýval ve Staré říši u nakladatele Josefa Floriana, od roku 1927 působil v Praze jako lektor nakladatelství Melantrich a poté jako spisovatel a překladatel z povolání. Hojně cestoval, delší dobu pobýval hlavně ve Francii. Za okupace a po osvobození žil převážně ve svém rodišti, po únoru 1948 emigroval do Francie a pracoval jako komentátor rozhlasové stanice Svobodná Evropa. V roce 1954 se v Paříži oženil a rok nato se mu narodila dvojčata. V roce 1965 utrpěl mozkovou mrtvici a roku 1974 umírá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 02.11.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Dvojí domov
­­­­

Diskuse k životopisu
Jan ČepMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­