ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čep Jan (*31.12.1902 - †25.01.1974)

­­­­

Hranice stínu

Psychologický román o osamělosti moderního člověka v době mezi dvěma válkami a tři novely, které jsou výrazem autorova rozčarování nad moderní civilizací.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Proglas v Brně roku 1996 (1. vydání). Celkový počet stran: 262. ISBN: 80-902146-1-4.

OBSAH ROMÁNU:

"Věci jsou sice ještě na tomto světě, ale zároveň už na onom. Je to účinek nepatrného otřesu. Smrt je asi něco takového."

Tajemství kouzla lidského života spočívá v setrvání na rozhraní, odkud je vidět na obě strany. Na hranicích stínu stojí i všechny postavy tohoto hlubokého psychologického románu.
Učitel a básník Prokop Rouda zůstává na hranici, neboť dravou láskou přilnul k půdě své matky a svého dědy.
Jeho spolužák Šimon se před překročením hranic zachraňuje útěkem do jiných světů.
Hranice stínu překračuje s rozvahou Prokopův děda Zavadil. Ztratil již všechna pouta se světem: dcera se proti jeho vůli provdala do ciziny a syn ho opustil zlákán vznešeným posláním misionáře. Bez bolestí a výčitek proto odchází na druhou stranu.
Násilně dopravena je za hranice stínu Jiřina, jež se ze své vůle spustila s čeledínem Ondřejem. Pevně stojí na hranicích jejich strážce stínu P. Martin, protože ví, "že se nám nic jiného nemůže stát, nežli že se před námi najednou roztrhne záclona a my se skutálíme k Jeho podnoží."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 26.06.2024

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Dvojí domov
­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Čep - Hranice stínuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)