ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Barrie James Matthew (*09.05.1860 - †19.06.1937)

­­­­
James Matthew Barrie00

James Matthew Barrie se narodil 9. května 1860 do konzervativní kalvinistické rodiny ve skotském městě Kirriemuir (někdy zvaném jen Kirrie) a zemřel 19. června 1937 v hlavním městě Anglie, v Londýně.

Byl to známý spisovatel literárního stylu, co se velice podobal fantasy (např. Petr Pan), novinář a dramatik. Svoje díla směřoval především dětem. Za zmínku taktéž stojí to, že se narodil do početné rodiny jako deváté dítě z desíti.

Dětství tohoto spisovatele bylo vcelku zajímavé, protože v něm vystřídal mnoho škol. Například v osmi letech byl poslán do The Glasgow Academy, avšak o dva roky později se navrátil zpět do svého rodného města, kde studoval na Forfar Academy. Mimoto ještě studoval na Dumfries Academy (konkrétně ve čtrnácti letech). To bylo způsobeno zejména tím, že v mládí projevoval své rebelské chování, které pak vložil v budoucnu i do vínku svojí postavě, Petru Panovi.

Jeho kariéra coby spisovatele začala až v Nottingham Journal, kde však dlouze nepobyl (konkrétně rok a půl). Další práci nalezl díky své sestře v The Scotsman a posléze i v St. James's Gazette v Londýně. Zde také napsal svoje první novely Auld Licht Idylls (1888), A Window in Thrums (1890) a The Little Minister (1891).

První zmínka o jeho vrcholovém dílu, tedy Petru Panovi, se objevila v novele The Little White Bird, kterou ve Velké Británii vydal v roce 1902. Ta zaznamenala takový úspěch, že se odhodlal k tomu, že o dva roky později napsal Petra Pana (Peter Pan, 1904), jímž se proslavil po celém světě.

Dne 19. června roku 1937 zemřel na zápal plic. Dnes je pochován vedle svých rodičů ve svém rodném městě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 09.12.2013

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Petr Pan v Kensingtonském parku (Petr Pan)
­­­­

Diskuse k životopisu
James Matthew BarrieMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)