ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Barrie James Matthew (*09.05.1860 - †19.06.1937)

   
­­­­

James Matthew Barrie se narodil 9. května 1860 do konzervativní kalvinistické rodiny ve skotském městě Kirriemuir (někdy zvaném jen Kirrie) a zemřel 19. června 1937 v hlavním městě Anglie, v Londýně.

Byl to známý spisovatel literárního stylu, co se velice podobal fantasy (např. Petr Pan), novinář a dramatik. Svoje díla směřoval především dětem. Za zmínku taktéž stojí to, že se narodil do početné rodiny jako deváté dítě z desíti.

Dětství tohoto spisovatele bylo vcelku zajímavé, protože v něm vystřídal mnoho škol. Například v osmi letech byl poslán do The Glasgow Academy, avšak o dva roky později se navrátil zpět do svého rodného města, kde studoval na Forfar Academy. Mimoto ještě studoval na Dumfries Academy (konkrétně ve čtrnácti letech). To bylo způsobeno zejména tím, že v mládí projevoval své rebelské chování, které pak vložil v budoucnu i do vínku svojí postavě, Petru Panovi.

Jeho kariéra coby spisovatele začala až v Nottingham Journal, kde však dlouze nepobyl (konkrétně rok a půl). Další práci nalezl díky své sestře v The Scotsman a posléze i v St. James's Gazette v Londýně. Zde také napsal svoje první novely Auld Licht Idylls (1888), A Window in Thrums (1890) a The Little Minister (1891).

První zmínka o jeho vrcholovém dílu, tedy Petru Panovi, se objevila v novele The Little White Bird, kterou ve Velké Británii vydal v roce 1902. Ta zaznamenala takový úspěch, že se odhodlal k tomu, že o dva roky později napsal Petra Pana (Peter Pan, 1904), jímž se proslavil po celém světě.

Dne 19. června roku 1937 zemřel na zápal plic. Dnes je pochován vedle svých rodičů ve svém rodném městě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 09.12.2013

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Petr Pan v Kensingtonském parku (Petr Pan)
­­­­

Diskuse k životopisu
James Matthew BarrieMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­