ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Deml Jakub (*20.08.1878 - †10.02.1961)

­­­­

Básník a prozaik nespoutaného temperamentu, kterým nezřídka provokoval své okolí. Katolicky orientovaný autor hrůzy ze smrti, ale i radostné oslavy života. Jako jeden z prvních vnesl do české literatury asociativní techniku utváření básnického obrazu a výraznou tendenci k mluvnímu projevu, spojenou s úsilím co nejvíce přiblížit literaturu realitě za jejími hranicemi.

Narodil se jako syn rolníka a vesnického kupce v Tasově na Českomoravské vrchovině. Matka mu brzy zemřela, s novou otcovou manželkou si nerozuměl. Ztrátu vlastní matky bolestně pociťoval celý život, stejně tak ho poznamenalo živoření a předčasný odchod jediné vlastní sestry Matylky. Maturoval na třebíčském gymnáziu (1898) a poté na přání rodičů vstoupil do kněžského semináře. Vysvěcen byl roku 1902. Jako kněz působil na několika místech, po sedmi letech se pro své názory a literární činnost dostal do konfliktu s církevní vrchností, byl zbaven možnosti vykonávat kněžský úřad, poslán na neplacenou dovolenou a posléze s nepatrnou penzí do výslužby. Tehdy žil porůznu u svých známých, jeden čas také na Slovensku, ani tam však existenčně nezakotvil. V roce 1922 si v rodném Tasově postavil domek a tam - pouze s přerušeními věnovanými zahraničním cestám (Itálie, Jugoslávie, Německo) - žil až do své smrti.

Pro Demlovu tvorbu jsou důležitá sblížení a spolupráce s řadou přátel, z nichž bez ostrého střetu a rozchodu přežil pouze vztah k O.Březinovi. Ve dvacátých letech se nadchl ideou sokolství a pokusil se ji sblížit s křesťanstvím. To se mu však nepodařilo, a tak se se sokolstvím v nevůli rozešel. Krátce nato vydal knihu Mé svědectví o Otokaru Březinovi, kterou si proti sobě popudil takřka celou kulturní veřejnost. V důsledku jiných střetů a ztrát se začal cítit jako štvanec, jemuž nikdo nerozumí. Zesílily také Demlovy útoky na demokratický systém první republiky a později se v jeho textech začaly hojněji objevovat antisemitské výpady. Kromě jiného kvůli nim byl po roce 1945 vyšetřován a souzen. Kolaborace s Němci mu však nebyla prokázána, výrokem lidového soudu byl zproštěn obžaloby.

Významnou roli v Demlově životě sehrály ženy. Staly se inspiračním zdrojem řady jeho klíčových děl, organizačně se podílely na jejich vydávání, některé mu i finančně pomáhaly zajišťovat existenci, vnášely do jeho života řád, ale i neklid a problémy. Ještě před první světovou válkou se sblížil s manželkou podnikatele Eliškou Wiesenbergerovou. Asi nejvýznamněji potom po její smrti zasáhla do Demlova života manželka lékaře, spisovatelka Pavla Kytlicová, která s ním žila až do svého úmrtí v tasovském domku. Třetí v řadě byla hraběnka Kateřina Sweerts-Sporcková, jíž věnoval své německy psané knihy. Na sklonku třicátých let nabídla Demlovi své služby tehdy osmnáctiletá Marie Rosa Junová, která v Tasově založila nakladatelství sloužící k vydávání hlavně Demlových knih. Byla vyslovena domněnka, že Deml u svých partnerek hledal zejména duchovní oporu, jakousi náhradu za matku a za svoji předčasně zesnulou sestru.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 06.11.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Jakub DemlMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­