ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Vyskočil Ivan (*27.04.1929 - †28.04.2023)

   
­­­­
Ivan Vyskočil 2013

Ivan Vyskočil, český dramatik, prozaik a herec, se narodil 27. dubna 1929 v Praze.

Po maturitě na Akademickém gymnáziu vystudoval herectví a režii na DAMU a pedagogiku, psychologii a filozofii na FF UK. Podílel se na založení divadel Reduta (1957), Na zábradlí (1958) a od šedesátých let uváděl autorské pořady se souborem Nedivadlo.

Vyskočil je představitelem autorského divadla, jehož počátky byly dány tzv. text-appealy, literárně-divadelními pořady, složenými z povídek, komentářů a písniček. Pokračováním text-appealů byly divadelní scénáře Kdyby tisíc klarinetů (1959 spolu s Jiřím Suchým) a Autostop (1961 spolu s Václavem Havlem).

V Nedivadle (60. - 80. léta) uskutečňoval divadelní experiment stavěný na otevřenosti dramatické hry, která se stále dotváří variacemi výchozích postupů, aktualizací daného tématu a v interakci s diváky.

Důležitým prvkem Vyskočilových her je fikce, hra na sen. Zdramatizoval svou původní prózu Malý Alenáš, příběh "správce" snů v krajině obydlené snílky. Antiiluzivní podobu vůči klasickému pojetí má jeho HAPRDÁNS neboli HAmlet PRinc DÁNSký ve zkratce (1980), v němž předvádí známé postavy naruby (Hamlet jako rozmazlený mladík nezdravě fixovaný na matku).

V povídkách (Vždyť přece létat je tak snadné - 1963 nebo Kosti - 1966) stejně jako v celém Vyskočilově díle je zřetelný filozofický podtext a postavení člověka v moderním světě. Pod humoristickým povrchem se skrývá ucelené vidění světa. K vyjádření nesmyslnosti řady jevů a činů užívá prostředků černého humoru, satirické groteskní nadsázky, prvků absurdity, jazykového automatismu, ale také možnosti homonym, synonym a posunů mezi obrazným a doslovným významem.

Zemřel 28. dubna 2023 ve věku 94 let.

DÍLO:

Blbá hra aneb křtiny v Hbřbvích (1965)
Cesta do Úbic (1985)
Faust, Markétka, služka a já (1959)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: El, 01.06.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Malé hry aneb Maléry
­­­­

Diskuse k životopisu
Ivan VyskočilMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)