ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bergson Henri (*18.10.1859 - †04.01.1941)

­­­­
Henri Bergson 02

Narodil se 18. října roku 1859 v Paříži a zemřel 4. ledna roku 1941 též v Paříži.
Byl filozofem. Od roku 1898 přednášel na École normale supérieure. Od roku 1900 na Collége de France. Roku 1927 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu. Bergsonova filozofie intuitivismu byla od konce 19. století do dvacátých let 20. století hlavním směrem idealistické filozofie ve Francii.
Bergson zkoumá vztah mezi duševnem a hmotou jako dualista. "Bezprostřed. data" vědomí a "hmotné předměty" jsou dvě zásadně lišící se sféry. První z nich charakterizuje trvání. Základním principem života je pak podle Bergsona životní elán, jenž je nepostižitelný kategoriemi rozumu. Pouze intuice dovoluje k němu proniknout. Bergson omezuje funkci rozumu na nástroj poznání pro svět hmoty, kdežto intuice odhaluje "pravdivý svět", který Bergson umísťuje v bezprostorové hloubce duše. Jádrem Bergsonovy iracionalistické filozofie je teorie tvořivého vývoje, viz spis Évolution créatrice - Vývoj tvořivý. Teorie intuice utvářela i Bergsonovy estetické názory. Umění se mu jeví jako proces vzpomínání a snění, nikoli jako napodobování a poznávání přírody. Intuice osvětluje obsahy, skryté v temnu vědomí. Jazyk, aby se stal básnickým nástrojem pro vyjádření vnitřní skutečnosti a jejího rytmu, musí být oproštěn od logických obsahů a vazeb. Umělce zaujal zvláště Bergsonův pojem trvání, promítající se v obrazném přepisu jako proud počitků a představ. Podnítil v nich smysl pro psychologické soustředění, introspektivní zkoumání prožité minulosti, odhalování podvědomí. Současně však je svedl k subjektivistickému odtržení psychického života od vnější skutečnosti. K Bergsonově filozofii se přikláněla řada spisů zavrhující pozitivist. naturalismus. Prakticky měl veliký vliv na celou francouzskou literaturu poloviny 20. století. Odpůrci odsuzovali jeho mysticismus a iracionalismus.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Maruš, 08.12.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Henri BergsonMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­