ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mistralová Gabriela (*07.04.1889 - †10.01.1957)

   
­­­­
Gabriela MistralováVlastním jménem Lucila Godoy Alcayaga, narozená 7. dubna 1889 ve Vicuně v Chile, prošla jako učitelka celou svou vlastí, v 26-ti letech publikovala první knihu, která ji zařadila mezi mladé průbojné elementy, jako pedagog byla pozvána do Mexika spolupracovat na školské reformě a přitom se dočkala prvních triumfů jako básnířka. Poté poznala jako diplomatka Evropu, zvláště Madrid a Paříž, kde pracovala ve Společnosti národů, tou byla pak pověřena úkoly ve Výchovném filmovém ústavu v Římě. Poté pobývala znovu v různých zemích Střední a Severní Ameriky a opět v Evropě. Zatímco svou ranou tvorbou prorážela cestu poválečným avantgardám, její pozdější verše byly ovlivněny mladšími básníky, jako např. Pablem Nerudou. Je to ovšem výrazná a osobitá umělkyně, prudká a vášnivá, básnířka lásky a smrti a statečnosti v žalu. Roku 1945 dostala Nobelovu cenu, 10. ledna 1957 zemřela v New Yorku.

Hlavní díla
Sonety smrti (1915), Zármutek (1922), Tkáň (1938), Něha (1945)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: beloma, 04.09.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Gabriela MistralováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­