ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Krejčí František Václav (*04.10.1867 - †30.09.1941)

­­­­
Frantisek Vaclav Krejci 1926

Spisovatel a významný kritik PhDr. h. c. František Václav Krejčí se narodil roku 1867 v České Třebové. Po studiích v Olomouci a Hradci Králové si našel zaměstnání jako učitel ve svém rodném městě. Zajímal se o politické dění a angažoval se coby poslanec strany Národního shromáždění a jako senátor Národního shromáždění ČSR. Řadu let účinkoval také mimo jiné jako hudební a divadelní kritik. Podporoval určité výroky T. G. Masaryka, byl přispěvatelem do časopisu Naše doba, Květy, Lidové noviny či Národní listy. Zemřel roku 1941 v Praze a je pochován v rodné České Třebové.

Patří mezi jednoho z nejvýznamnějších představitelů individualistické generace působící v devadesátých letech 19. století. Její stoupenci usilovali o obrození kritického myšlení přehodnocením stávajících filozofických a sociálních názorů. Nahlížel na literaturu a umění jako celek z pohledu společenské funkce, rozmýšlel nad funkcí literatury a jak může ovlivnit lidstvo.

Mezi první Krejčího díla řadíme knihu Dnešní otázka mravní (1894), v níž se mísí problematika literatury, společnosti, etiky i filozofie. Dále vydal román Červenec (1913), soubor esejí Doba (1916) nebo díla Návrat sibiřských legií (1920) či Včera a dnes (1936), dílo zachycující autorovo sebehodnocení jeho myšlenkového vyspívání. Jako překladatel přeložil dílo Tak pravil Zarathustra od německého básníka a filozofa Nietzscheho.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mohr55, 30.11.2020

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Zlatá hvězda
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
František Václav KrejčíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­