ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Krejčí František Václav (*04.10.1867 - †30.09.1941)

­­­­
Frantisek Vaclav Krejci 1926

Spisovatel a významný kritik PhDr. h. c. František Václav Krejčí se narodil roku 1867 v České Třebové. Po studiích v Olomouci a Hradci Králové si našel zaměstnání jako učitel ve svém rodném městě. Zajímal se o politické dění a angažoval se coby poslanec strany Národního shromáždění a jako senátor Národního shromáždění ČSR. Řadu let účinkoval také mimo jiné jako hudební a divadelní kritik. Podporoval určité výroky T. G. Masaryka, byl přispěvatelem do časopisu Naše doba, Květy, Lidové noviny či Národní listy. Zemřel roku 1941 v Praze a je pochován v rodné České Třebové.

Patří mezi jednoho z nejvýznamnějších představitelů individualistické generace působící v devadesátých letech 19. století. Její stoupenci usilovali o obrození kritického myšlení přehodnocením stávajících filozofických a sociálních názorů. Nahlížel na literaturu a umění jako celek z pohledu společenské funkce, rozmýšlel nad funkcí literatury a jak může ovlivnit lidstvo.

Mezi první Krejčího díla řadíme knihu Dnešní otázka mravní (1894), v níž se mísí problematika literatury, společnosti, etiky i filozofie. Dále vydal román Červenec (1913), soubor esejí Doba (1916) nebo díla Návrat sibiřských legií (1920) či Včera a dnes (1936), dílo zachycující autorovo sebehodnocení jeho myšlenkového vyspívání. Jako překladatel přeložil dílo Tak pravil Zarathustra od německého básníka a filozofa Nietzscheho.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mohr55, 30.11.2020

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Zlatá hvězda
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
František Václav KrejčíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)