ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Schulz Ferdinand (*17.01.1835 - †16.02.1905)

   
­­­­
Ferdinand Schulz Vilimek

Ferdinand Schulz se narodil v osamělém mlýně u Ronova nad Doubravou 17. ledna 1835. Od svých sedmi let žil v Nymburce a později začal studovat na gymnáziu v Mladé Boleslavi a toto studium dokončil v Praze. Studoval tam na filozofické fakultě přírodní vědy, historii, jazyky a filozofii. Pak se stal na více než deset let vychovatelem hraběte Václava Kounice, se kterým procestoval západní Evropu.

Na začátku 60. let se stal redaktorem v novinách a v časopisech. V Národních listech řídil kritickou přílohu, do které napsal přes tři tisíce politických statí. Když byla v roce 1872 založena Československá obchodní akademie, byl na ní jmenován profesorem češtiny a němčiny.

Zemřel v Praze 16. února 1905.

Ferdinand Schulz byl literární kritik a historik, publicista, který obhajoval národní práva, byl zastáncem ideálního realismu. Své povídky psal se záměrem vychovávat, varovat a dávat příklad. Odmítal fantastiku, exotičnost, smyslnost a frivolitu, odsuzoval naturalismus a českou literární modernu 90. let.

DÍLO:

  • próza Šlechtické novely (1887) - je to o životě venkovské šlechty v 19. století a hlavně zde napsal své názory na žádoucí a nežádoucí podobu českého šlechtice
  • povídka Člen bratrstva - je zde obraz pražské chudiny v 50. letech za Bachova absolutismu
  • povídka Latinská babička (1883) - o životě parvisty (žáka první třídy) studujícího na gymnáziu v Mladé Boleslavi
  • próza Nymburská rychta (1886) - děj se odehrává na počátku 14. století; je to poutavé vyprávění o odboji nymburských měšťanů a českých šlechticů proti cizím usedlíkům, v jejichž čele stojí Mikuláš Ortlin, kupec holandského původu

    Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

    Zdroj: Kleopatra, 13.03.2008

­­­­

Diskuse k životopisu
Ferdinand SchulzMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­