ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Cesco Federica (*24.03.1938)

­­­­
Federica de Cesco pobývá na tomto světě od 24. března roku 1938. Místem jejího rodiště je italské město Pordenone.
Vyrůstala ve vícejazyčném prostředí, protože v době druhé světové války se svým otcem původem z Itálie a matkou pocházející z Německa cestovala mezi Etiopií, Itálií, Francií, severním Německem a Belgií. V roce 1962 se přestěhovala do Švýcarska a od roku 1971 žije se svým manželem a japonským fotografem v jedné osobě v Romandii (oblast ve Švýcarsku). Tato švýcarská spisovatelka studovala dějiny umění a psychologii na univerzitě v Lutychu.
V německy mluvících zemích se stala známou a uznávanou autorkou knih pro mládež.
Její první a nejspíš nejúspěšnější román Der rote Seidenschal (Červený hedvábný šál) napsala v patnácti letech během nudných školních hodin a vyšel o dva roky později v Belgii.
Červený hedvábný šál vypráví o sedmnáctileté svobodomyslné dívce Ann, kterou vychovává její přísná teta. Když zmešká vlak, seznámí se s indiánským chlapcem Chee a vydá se s ním do jeho osady. Zamilují se do sebe, ale po nějakém čase se musejí rozloučit - jejich mentalita a způsob života jsou příliš odlišné.
Psaním se však pravděpodobně nezabývala při jejích oblíbených předmětech - francouzštině, dějepisu a zeměpisu. Co ji naopak vůbec nebavilo a nešlo, byly ruční práce a matematika. Dostávala špatné známky, nosila džíny v době, kdy se do nich žádné slušné dívky neoblékaly, a když se jí někdo líbil, nečekala na jeho první krok.
V jejích románech většinou vystupují postavy podobné povahy - dívky s nepodajnými vlasy, které přivádějí učitele k šílenství a nesnášejí matematiku. Důležitější než známky je pro ně boj za lepší, spravedlivější svět. Musejí prokázat úctyhodnou odvahu, aby překonaly všechny překážky a dosáhly svého cíle.

VÝBĚR Z DÍLA:

Der rote Seidenschal (1955) - Červený hedvábný šál (2004, Mladá fronta)
Hinani, Tochter der Wüste - Hinani, dcera pouště (2003, Alpress)
Silbermuschel (1994)
Die Klippen von Acapulco (1974)
Aischa oder die Sonne des Lebens (1976)
Felicitas und das Geheimnis im Keller (1979)
Das Sternenschwert (1979)
Im Herzen der Sahara
Der Ruf der Elefanten
Der Schicksalsritt
Solal, das Feuerpferd
Ananda und die Rache der Götter
Die Flut kommt
Söhne der Prärie
Tara und die Reiter des Windes
Pferde, Freiheit, weites Land
Pferde, Sehnsucht, Abenteuer
Tochter des Meeres

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 22.09.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Federica de CescoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­