ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Weiss Ernst (*28.08.1882 - †15.06.1940)

­­­­
Ernst Weiß (1882–1940)

Pocházel z obchodnické rodiny. V raném věku ztratil otce. Studoval medicínu na pražské a vídeňské lékařské fakultě. Úspěšně vystudoval chirurgii a stal se chirurgem. Při svém povolání se jednoho dne nakazil tuberkulózou, a aby se vyléčil, přijal místo lodního lékaře na zámořské plavbě. Po poznání orientálních zemí se navrací do armády jako vojenský lékař. Po rozpadu monarchie žil v Praze.

Ve svých dílech se zabývá racionální, pudovou podstatou člověka a jeho osudovostí. Byl z velké části ovlivněn expresionismem (zachycuje vnitřní svět lidí). Napsal řadu divadelních her, patnáct románů, mnoho básní, povídek často autobiograficky laděné.

Po smrti své maminky odjíždí do Paříže a zároveň mění téma svých knih (vstoupil do boje proti fašismu). Jeho poslední román byl o Hitlerovi, či spíše o lékaři, který německého kancléře ještě jako bezvýznamného frajtra vyléčil. I když to bylo jeho nejlepší dílo, nikdy ho nevydal. Po jeho smrti se rukopis ztratil. Vyšel až po čtvrt století a přinesl autorovi posmrtnou slávu. Ernst Weiß umírá roku 1940 přesně za minutu dvanáct.

DÍLO:

Romány
Galeje (1913), Zvířata v poutech (1918), Případ Vukobrankovics (1924), Muži v noci (1926), Aristokrat Boetius z Orlamünde (1928), Georg Letham, lékař a vrah (1931), Vězeňský lékař (1934), Visionář (1936), Svůdce (1938), Očitý svědek (1939)

Novely
Franta Zlín, Srdeční steh, Atua, Jarmila

Divadelní hry
Tanja, Leonora, Olympia

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danyss86, 04.11.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Ernst WeissMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)