ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Weiss Ernst (*28.08.1882 - †15.06.1940)

­­­­
Ernst Weiß (1882–1940)

Pocházel z obchodnické rodiny. V raném věku ztratil otce. Studoval medicínu na pražské a vídeňské lékařské fakultě. Úspěšně vystudoval chirurgii a stal se chirurgem. Při svém povolání se jednoho dne nakazil tuberkulózou, a aby se vyléčil, přijal místo lodního lékaře na zámořské plavbě. Po poznání orientálních zemí se navrací do armády jako vojenský lékař. Po rozpadu monarchie žil v Praze.

Ve svých dílech se zabývá racionální, pudovou podstatou člověka a jeho osudovostí. Byl z velké části ovlivněn expresionismem (zachycuje vnitřní svět lidí). Napsal řadu divadelních her, patnáct románů, mnoho básní, povídek často autobiograficky laděné.

Po smrti své maminky odjíždí do Paříže a zároveň mění téma svých knih (vstoupil do boje proti fašismu). Jeho poslední román byl o Hitlerovi, či spíše o lékaři, který německého kancléře ještě jako bezvýznamného frajtra vyléčil. I když to bylo jeho nejlepší dílo, nikdy ho nevydal. Po jeho smrti se rukopis ztratil. Vyšel až po čtvrt století a přinesl autorovi posmrtnou slávu. Ernst Weiß umírá roku 1940 přesně za minutu dvanáct.

DÍLO:

Romány
Galeje (1913), Zvířata v poutech (1918), Případ Vukobrankovics (1924), Muži v noci (1926), Aristokrat Boetius z Orlamünde (1928), Georg Letham, lékař a vrah (1931), Vězeňský lékař (1934), Visionář (1936), Svůdce (1938), Očitý svědek (1939)

Novely
Franta Zlín, Srdeční steh, Atua, Jarmila

Divadelní hry
Tanja, Leonora, Olympia

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danyss86, 04.11.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Ernst WeissMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­