ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dickinsonová Emily (*10.12.1830 - †15.05.1886)

­­­­
Black-white photograph of Emily Dickinson2

Jedna z nejslavnějších moderních amerických básnířek prožila svůj život v tiché a nenápadné askezi, v ústraní otcovského domu, odkud posledních dvacet let svého života nevyšla. O životě této básnířky mnoho nevíme.

Emily Dickinsonová se narodila 10. prosince 1830 v Amherstu ve státě Massachusetts v rodině význačného právníka a svého času i senátora. Jeho vlastním přičiněním se z veselé a upovídané Emily stala tichá a uzavřená mladá žena, která pečovala o své rodiče a chod celé domácnosti. Od roku 1862 u ní došlo k silnému citovému traumatu - začala se oblékat jen do bílých šatů, neopouštěla dům ani zahradu. Komunikovala pouze písemně. Koncem svého života trpěla Emily těžkou duševní poruchou. Zemřela 15. května 1886.

Roku 1859 navštívil dům Dickinsonových reverend Charles Wardswoth. Všeobecně se má zato, že se do něj Emily zamilovala, a to způsobilo nejspíš její trauma. Wardswoth roku 1862 odjel do San Francisca a s Emily si dopisoval. Podruhé a naposled se setkali až v roce 1880.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: beloma, 11.06.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Neumím tančit po špičkách
­­­­

Diskuse k životopisu
Emily DickinsonováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­