ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Södergranová Edith (*04.04.1892 - †24.06.1923)

­­­­
Edith Sodergran

Přední postava severské poezie z doby kolem první světové války vydává v novátorské lyrické tvorbě se silným citovým nábojem a vizionářským patosem svědectví o sobě a své době, o rozkoši i smutku bytí, o zmatcích a protikladech života. Milníky na její cestě: Petrohrad, kde se narodila (4. dubna 1892), Raivola v Karélii, kde v mládí a později trvale bydlí, švédská rodina v rusko-finském prostředí, otcova smrt a její vlastní tuberkulóza od 16 let, léčení ve Švýcarsku a působení evropských literárních proudů, světová válka, Říjnová revoluce, život v osamělé vile v Raivole, vleklá nevyléčitelná choroba a smrt v 31 letech (24. června 1923).

DÍLO:

5 básnických sbírek (Básně; Zářijová lyra; Růžový oltář; Stín budoucnosti; Země, která není), souborné vydání Samlade dikter (1949)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: beloma, 07.09.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Edith SödergranováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­