ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Morgenstern Christian (*06.05.1871 - †31.03.1914)

­­­­
Morgenstern-h420.jpg

Německý básník, novinář, dramaturg a zakladatel nonsensové poezie Christian Morgenstern se narodil v Mnichově jako jedináček umělecky založeným rodičům. Když mu bylo 10 let, musel se vyrovnat se smrtí matky, která zemřela na zápal plic. Otec ho tehdy poslal ke kmotrovi do Hamburku, kde nastoupil do internátní školy. Otec se v té době podruhé žení.

Roku 1884 odchází Christian za otcem, nyní ředitelem Královské umělecké školy. Nastupuje na gymnázium a pokouší se sám psát. Vyznačuje se svým humorem, vtipem a sklonem k pesimismu. Roku 1892 nastoupil na vratislavskou univerzitu, ale studia brzy přerušil kvůli plicnímu onemocnění. I při svém pobytu ve slezském sanatoriu dále píše.

Po částečném zotavení Christian odešel do Berlína a našel si práci v Národní galerii. Stále cestuje do různých evropských sanatorií.

Když později navštívil Norsko a potkal tam H.Ibsena, uchvátilo ho překládání jeho i jiných skandinávských děl, čemuž se věnoval do konce života.

Společně s rokem 1900 přišla nemilá zpráva - Christian trpí tuberkulózou. Pod vlivem zármutku z nemoci napsal své Šibeniční písně.

Za zakladatele německé nonsensové poezie je považován proto, že spojoval slova zdánlivě nesmyslně (báseň Půlnoční myš) nebo že vytváří poezii z nesmyslných výrazů (ztebeplaz, zníplaz, zněhoplaz, ...). Jeho básně jsou založeny na slovních hříčkách a díky svým nápadům ho někteří charakterizují jako předchůdce dadaismu.

Intenzivně se zabýval antroposofií a zajímal ho budhismus. Počátkem roku 1914 umřel v Meranu.

DÍLO:

  • Šibeniční písně (básnická sbírka, 1900)
  • Palmytröma (básnická sbírka, 1910)
  • Palma Kužel (básnická sbírka, posmrtně, 1916)
  • Šlasi (básnická sbírka, posmrtně, 1918)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Anchese (Aneta Suchomelová), 30.11.2004

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Christian MorgensternMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)