ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Balbín Bohuslav (*03.12.1621 - †28.11.1688)

­­­­
Bohuslav Balbín

Bohuslav Balbín pocházel z měšťanského prostředí, od něhož se nikdy neodpoutal, i když sympatizoval i s literaturou exulantskou a dokázal vyjádřit svůj vztah též k venkovskému lidu.

Působil jako učitel na řádových školách. Tato praxe ho podnítila k napsání vysokoškolských učebnic z teorie řečnictví a z poetiky. Nejvýznamnější prací byl Nástin humanitních disciplín, kde zkoumal vývoj dramatu, ale zároveň zde vyjádřil moderní názory na husitství. Povinností profesora rétoriky bylo též napsat ročně alespoň jednu hru, což Balbína vedlo i k tvorbě dramatické a básnické.

Z historických spisů Balbínových jsou významné např. Výtah z dějin českých nebo Rozmanitosti z dějin Království českého. Po cenzuře prvního spisu musel Balbín odejít z Prahy do Klatov, "kde nebude moci škodit", protože v knize byla nalezena "přílišná láska k vlasti". Druhý spis, vlastně první vlastivědná encyklopedie Čech, se stal přínosem pro dějiny kultury, jsou tu například medailóny spisovatelů.

Do Klatov byl Balbín vykázán ještě jednou. Vzniklo zde jeho nejznámější dílo Rozprava na obranu jazyka slovanského, zvláště pak českého /Dissertatio apologetica pro lingua Slavonica, praecipue Bohemica; asi 1672/. Vášnivá obrana české řeči nesměla ve své době vyjít, ale byla známa kroužku pokrokových vzdělanců.

Svá díla psal Balbín pouze latinsky, v české jazykové podobě by v tehdejší době pro svou poměrnou náročnost těžko nalezla čtenářstvo. Význam Balbínův nebyl zdaleka doceněn ani v tom, jakým přínosem je jeho literárně-vědné dílo pro naši interpretaci barokní literatury, ale i pro literární historii vůbec.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jíťa - Pinka, 11.06.2007

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Bohuslav BalbínMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­