ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

London Artur (*01.02.1915 - †07.11.1986)

­­­­
Artur London 1915 1986

Artur London byl československý komunistický politik, diplomat a publicista. Narodil se 1. února 1915 v Ostravě jako čtvrté z pěti dětí ostravského politického činitele Emila Londona (jediný Artur spolu s nejstarší sestrou Florou přežili Hitlerovo "řádění" - zbytek rodiny byl poslán do plynových komor - byli Židé). Právě od otce mladý Artur poprvé slyšel o ruských bolševicích.

Už během 30. let působil v komunistickém mládežnickém hnutí. Již roku 1932 byl zatčen za rozšiřování komunistických letáků. Mezi další činnost členů organizace komunistické mládeže patřilo vylepování plakátů a psaní po zdech, jednou dokonce chtěli dynamitem vyhodit do vzduchu policejní ředitelství, což jim bylo ale rozmluveno. Za tyto praktiky byli nejednou ve vazbě.
Roku 1933 byl London opět zatčen, tři měsíce vězněn a měl být souzen pro "ohrožení bezpečnosti republiky". Policistům ale unikl a díky Ústřednímu výboru Komunistické strany se ocitl ilegálně v Praze, odkud odjel v lednu roku 1934 do Moskvy. Tam žil až do roku 1937, kdy se jako interbrigadista zúčastnil občanské války ve Španělsku - sloužil zde jako důstojník tajné republikánské policie.

Po porážce republikánů uprchl do Francie, kde poznal svou manželku Lise Ricolovou (později spolu měli tři děti - François, Gérard a Michel) a roku 1940 se zde zapojil do hnutí odporu proti německým okupantům. Kvůli této činnosti byl v roce 1942 zatčen gestapem a odeslán do koncentračního tábora Mauthausen.
Po válce byl propuštěn a spolu s rodinou žil až do roku 1947 ve Francii. Poté strávil rok ve Švýcarsku, kde se léčil z tuberkulózy jako následku deportace do Mauthausenu.

Po převzetí moci komunisty v roce 1948 v České republice se vrátil do rodné vlasti a o rok později se stal náměstkem ministra zahraničních věcí. Roku 1951 byl na základě vykonstruovaných obvinění zatčen a o rok později odsouzen na doživotí v procesu s vedením protistátního spikleneckého centra v čele s Rudolfem Slánským (listopad 1952, 11 rozsudků smrti, 3 doživotí). Po čtyřech letech vězení byl rehabilitován.

V 60. letech s rodinou emigroval do Francie, kde podle svých zážitků sepsal knihu Doznání (L'Aveu). Ke konci života kritizoval praktiky Husákova režimu a angažoval se v kampaních na obranu občanských svobod v Československu.

Artur London zemřel 7. listopadu 1986 v Paříži.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: AnetCH, 08.03.2012

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Doznání
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Artur London







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)