ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zweig Arnold (*10.11.1887 - †26.11.1968)

   
­­­­
Arnold Zweig se narodil 10. listopadu roku 1887 v Gross-Glogau (dnes Głogów, Polsko) a zemřel 26. listopadu roku 1968 v Berlíně. Byl to německý prozaik a dramatik, syn židovského sedláře. Studoval v letech 1907-1911 filozofii, dějiny, psychologii, germanistiku, jazyky a dějové umění na univerzitě ve Vratislavi, Mnichově, Berlíně, Göttingenu, Rostocku a Tübingenu. Od roku 1915 prožíval světovou válku v zákopech Belgie, Srbska a Francie, později jako písař tiskového oddílu štábu Východ. Od roku 1919 byl svobodným spisovatelem, do roku 1923 ve Starnbergu a potom v Berlíně. Roku 1933 emigroval přes ČSR, Švýcary, Francii do Palestiny, kde v Haifě prožil 14 let. Roku 1948 se vrátil přes Prahu do Berlína, účastnil se na výstavbě NDR: Přátelil se s L.Fürnbergem. Byl členem Kulturní rady SED a Kult. svazu pro dem. obnovu Německa. V letech 1950-1953 byl prezidentem Německé akademie umění. Roku 1957 byl prezidentem německého PEN - klubu. Obdržel řadu vyznamenání - mimojiné i Leninovou cenu míru - a poct, byl iniciativním účastníkem světového mírového hnutí. Od války trpěl těžkou oční chorobou. Zweigův světonázorový vývoj od abstraktního humanismu (sám se nazval "kulturně konzervativním idealistou a individualistou") k sociálně kritickému pohledu na společnost se odráží v celé jeho tvorbě. Začal drobnějšími formami, psal básně i příležitostné povídky a novely prozrazující vliv jeho uctívaných přátel Freuda a T.Manna. Od psychol. imprese jemných příběhů odlišných individualit přes řešení duševních problémů mladých lidí až k ironií podbarvené analýze upadající civilizace zachytil výstižnou uměl. formou dílčí aspekty současných lidských vztahů. Jeho první literární úspěch zaznamenaly Novely okolo Claudie.
Nejvýznamnější je jeho 5-aktová Hra o seržanta Gríšu (případně Spor o seržanta Gríšu) - předobraz jeho pozdějšího románového cyklu a ostrý protiválečný protest. Jeho eseje se vracejí k tématům dramatickým.
Až ve 40. roce života Zweig dospěl k nejvlastnějšímu žánru své tvorby, románu v tradiční podobě, s mistrovským líčením prostředí a psychologie osob. Vytvořil postupně velký cyklus protiválečných románů, které sepjal názvem Velká válka bílých můžu, kde na osudech jednotlivců vykreslil celou složitou problematiku měšťanské třídy za války a po válce. Jednotlivé díly psal Zweig po ředě. První svazek Dozrál čas představuje hlavního hrdinu Bertina před válkou jako typického intelektuála, který se teprve učí poznávat svět. Druhý svazek Mladá žena z roku 1914 o vnitřním vývoji ženské hrdinky, dobře situované Bertinovy snoubenky, od lhostejnosti ke kritickému protiválečnému postoji připravuje další román Výchova před Verdunem, který strhuje roušku falešného heroismu z válečného dění. Ústředním románem je čtvrtý román Spor o seržanta Gríšu - vylíčení marného boje o prosazení spravedlnosti, boje proti justiční vraždě ruského zajatce, jehož jedinou vinou je pokus o útěk k rodině. Předznamenání staršího dramatu ovlivnilo i tuto fabuli dramaticky. Cyklus pokračuje románem Přestávka v boji o mírových jednáních na přelomu let 1917/18, v němž Bertin někdy zbytečně opakuje své předchozí osudy, a končí románem Nastolení krále, kde Bertin vidí jedinou naději pro budoucnost v ruské revoluci. Plánovaný 7. svazek Ledy se lámou (případně Ledy pukají) již Zweig nedokončil. Zčásti autobiografický cyklus je obrazem výchovy, vývoje měšťanstva k politickému uvědomění a k radikálnímu protiválečnému postoji, děj je nabit konflikty, v nich Zweig nezůstává nestranný. To platí i o ostatních Zweigových dílech, v nich hrdinové po mnoha blouděních přes utopický socialismu, anarchismus, ba sionismus dospívají až k socialismu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Maruš, 18.12.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Spor o seržanta Gríšu
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Arnold ZweigMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­