ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Staël Anne Louise Germaine (*22.04.1766 - †14.07.1817)

   
­­­­
Marie Eléonore Godefroid - Portrait of Mme de Staël

Anne Louise Germaine de Staël, obecně známá jako Madame de Staël, se narodila v Paříži jako dcera prominentního švýcarského státníka. Její otec byl ministrem financí krále Ludvíka XVI. Anne Louise byla velmi inteligentní dítě a začala psát ve velmi raném věku. Poté, co byl její otec propuštěn z královských služeb, žila celá rodina v městečku Coppet na březích jezera Geneva. Anne Louise se provdala za švédského atašé Erika Magnuse Staël von Holstein, který nebyl ani příliš bohatý ani nijak zvlášť přitažlivý, její rodina však požadovala, aby si vzala člena římsko-katolické církve, což pan Staël byl. Jakmile se její muž stal ambasadorem, získala tak vyšší postavení, než jakého by kdy mohla dosáhnout ve Francii. Jejich manželství bylo klidné a narodily se z něj tři děti, nakonec však bylo formálně rozloučeno. Madame de Staël byla politicky velmi činná a stavěla se proti Napoleonu Bonapartovi a nakonec jí byl zakázán pobyt v Paříži. Cestovala po Německu a Rakousku, po smrti svého otce se vrátila do Coppetu. V doprovodu Schlegela a Sismondiho cestovala po Itálii. Koupila pozemky v Americe, kde doufala se jednou usadit. Mnoho jejích přátel bylo potrestáno jen za to, že se s ní stýkali. Madame de Staël nakonec uprchla z napoleonské Evropy a cestovala po Rusku, Finsku a Švédsku. Po bitvě u Waterloo se konečně mohla vrátit, odcestovala se svým druhým manželem do Itálie. Její dcera si v Pise vzala za manžela Victora de Broglie a celá rodina se opět vrátila do Coppetu, kam Madame de Staël jezdil navštěvovat Lord Byron.

Anne Louise zemřela v Paříži a její manžel ji přežil o pouhých šest měsíců. Byla významnou propagátorkou romantismu, který prosazovala i ve svých literárně teoretických studiích O LITERATUŘE a O NĚMECKU.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: eledhwen, 11.12.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Anne Louise Germaine de StaëlMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­