ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Lauermannová Anna (*15.12.1852 - †16.06.1932)

­­­­
Felix Téver (1852-1932).jpg

Felix Téver (pseudonym) - především prozaička, vlastním jménem Anna Lauermannová, rozená Mikschová, se narodila 15. prosince 1852 ve vlastenecké patricijské rodině pražského lékaře Mikoláše Miksche, přítele českých měšťanských politiků, zvláště F.L.Riegra. Díky Riegrově rodině se A.Mikschová již v raném věku ocitla v prostředí pražské inteligence uprostřed jejich společensko-politických a kulturních snah. Zde také vzniklo její nejdůvěrnější dlouholeté přátelství s M.Červinkovou-Riegrovou. Roku 1877 se provdala za J.Lauermanna, vnuka Jungmannova, ale toto manželství nebylo šťastné. Po osmi letech z něho uprchla a strávila se svou matkou a dcerou Olgou tři roky v Itálii, během nichž se zotavovala z plicní choroby a duševních útrap. V té době byl prosazen i rozvod, na tehdejší dobu výjimečný, a rozhodlo se vlastně i o spisovatelčině literární dráze. Hned po návratu roku 1888 jí uveřejňuje Svatopluk Čech v Květech první prózy podepsané pseudonymem "Felix Téver", který je památkou na šťastná italská léta ("šťastná Tibera") a jejž potom užívala až do konce života. S literaturou se však spojil její osud již roku 1880. Na Riegrovo doporučení otevřela časem proslulý literární salon, v němž se přesně půl století téměř bez přestávky scházeli umělci několika generací, počínaje lumírovci a konče bratry Čapky. V rodinném domě na dnešním Jungmannově náměstí a za letních měsíců v libocké vile vzniklo společenské středisko, v němž se konala "vzácná duchová sympozia". O inspirující atmosféře těchto intelektuálních shromáždění i o vlastnostech hostitelky vypovídá sborník vzpomínek O bábušce (tak byla v kruhu svých blízkých nazývána), jejž vydali roku 1935 přátelé, někdejší hosté salonu. Doživši se téměř osmdesáti let zemřela spisovatelka 16. června 1932 ve své Lipovské vile.

DÍLO:

Próza:

Povídky (1894), Pan básník (1910), Na dvojí struně (1912), U božího oka (1919), Děti (1921), V hradbách (1924), Černý Lohengrin (1927), Prapodivná historie (1932)

Drama:

Pět aktovek (1920), Za zlatem (1923), Ozdravovna Na smíchu (1921)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 10.12.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Anna Lauermannová







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)