ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Sapkowski Andrzej (*21.06.1948)

   
­­­­

Andrzej Sapkowski, narozený 21. června 1948 v polském městě Łódź, je snad nejznámější polský (či slovanský) spisovatel fantasy vůbec. Je ženatý.

Sapkowski nezačínal však jako spisovatel. Naopak - úspěšně vystudoval ekonomii na vysoké škole ve svém rodném městě. Poté pracoval několik let jako obchodní zástupce firmy, která se zabývala zahraničním odbytem zboží.

Dá se říci, že svoji literární kariéru zahájil zejména díky svému nadání pro cizí jazyky. Zabýval se tlumočením a překlady do polštiny. Jeho překladatelská prvotina Słowa Guru vyšla v časopise Fantastyka, ve kterém se později objevila i jeho první povídka.
To se stalo v roce 1986, kdy mu otiskli krátký příběh Zaklínač, se kterým Sapkowski vyhrál třetí místo v soutěži pořádané časopisem, což pro něj představovalo 10000 zlotých. O soutěži se dozvěděl díky svému (tehdy třináctiletému) synovi, který časopis doma horlivě studoval.

Sapkowski získal celkem pět Zajdlových cen (polské ocenění za nejlepší fantasy počin roku, udělováno v kategorii román a povídka), a to za díla: Menší zlo (povídka z roku 1990), Meč osudu (povídka z roku 1992), V kráteru po bombě (povídka z roku 1993), Krev elfů (román a zároveň první část ságy o Zaklínači z roku 1994) a Narrenturm (román ze ságy o Reinmarovi z Bělavy, rok 2002). Jeho dílo ale ocenili i ve Španělsku - dostal Ignotovu cenu za výbor povídek Poslední přání v roce 2003.
Sapkowského knihy byly přeloženy do následujících jazyků: slovenštiny, češtiny, ruštiny, litevštiny, francouzštiny, španělštiny, portugalštiny, němčiny a angličtiny (anglický překlad Krve elfů byl v roce 2008 nominován na cenu Davida Gemmela).
Jeho dílo rovněž posloužilo jako podklad pro komiks, film, seriál či počítačovou hru. Avšak o filmových adaptacích se obecně soudí, že nebyly pojaty příliš šťastně a zdaleka nedosahují kvalit předlohy.

Kolem roku 2005 se médii prohnala kauza, ve které byl Sapkowski nařčen z rasismu za některé své výroky, věty však byly vytrženy z kontextu, takže - kromě velkého rozruchu - neměla akce žádné vážnější dopady.

Sapkowski stále píše, a to nejenom romány a povídky, ale i recenze a fejetony (např. Zachraňme elfy!)

DÍLO:

Uvedené roky značí, kdy vyšlo u nás.

Sbírky povídek
Zaklínač - Stříbrný meč (1992)
Zaklínač - Věčný oheň (1993)
Zaklínač - Meč osudu (1993)

Obnovené vydání v jiné podobě
Zaklínač I. - Poslední přání (1999)
Zaklínač II. - Meč osudu (2000)

Ostatní povídkové sbírky
Maladie (1996)
Tandaradei! (1994) - obsahuje pět povídek, z toho dvě o zaklínači; v povídce "Poslední přání" se Geralt poprvé setkává s čarodějkou Yennefer

Sága o Zaklínači
Krev elfů (1995)
Čas opovržení (1996)
Křest ohněm (1997)
Věž vlaštovky (1998)
Paní jezera (2000)

Sága o Reinmarovi z Bělavy / Husitská trilogie
- historická fantasy z dob husitských válek
Narrenturm (2002)
Boží bojovníci (2005)
Lux perpetua (2008)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 14.09.2009

­­­­

Diskuse k životopisu
Andrzej SapkowskiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)