ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nothombová Amélie (*13.08.1967)

­­­­

Amélie Nothombová se narodila 13. srpna 1967 v japonském Kóbe. Žila tam do svých pěti let (její tatínek byl tamní belgický diplomat). Následně se kvůli práci jejího otce často stěhovali: do Číny, New Yorku, Bangladéše, Barmy, Laosu...
Až ve svých sedmnácti letech se podívala do Evropy, kde si však údajně opět připadala cizí, stejně jako na ostatních místech z dřívějška. Na univerzitě v belgickém Bruselu pak vystudovala filologii. Po rodinné krizi se však vrátila do Japonska, aby v Tokiu pracovala v jedné japonské společnosti.
Amélie má dva sourozence, jednoho bratra a jednu sestru (Juliette Nothombová).

Pro francouzskou zpěvačku RoBERT (Myriam Rouletovou) napsala nejen mnoho textů k jejím skladbám, ale i její vlastní, romanticky pojatou biografii The Book of Proper Names (2002, Robert des noms propres).
Vrahova hygiena (Hygiène de l'assassin) je první román Amélie Nothombové, který byl vydán již v roce 1992. Od té doby vydává přibližně jeden román ročně.

Mezi její další významná díla patří:

  • Milostná sabotáž (1993, Le Sabotage amoureux)
  • Atentát (1997, Attentat)
  • Strach a chvění (1999, Stupeur et tremblements)
  • Můj soukromý nepřítel (2001, Cosmétique de l'ennemi)
  • Antikrista (2003, Antéchrista)
  • Ani Eva, ani Adam (2007, Ni d'Ève, ni d'Adam)

Amélie Nothombová získala za svou literární činnost řadu ocenění, například roku 1993 Cenu Alain-Fourniera (Prix Alain-Fournier), v roce 1999 Velkou cenu francouzské akademie (Grand Prix du roman de l'Académie française), nebo Cenu Reného Falleta (Prix René-Fallet).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: petuliczech.kac, 31.03.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Strach a chvění
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Amélie NothombováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­