ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Daudet Alphonse (*13.05.1840 - †15.12.1897)

   
­­­­
Alphonse Daudet 2.jpg

Alphonse Daudet [dode] se narodil 13. května roku 1840 v Nîmes a zemřel 15. prosince roku 1897 v Paříži.
Byl prozaikem a dramatikem. Studoval v Lyonu, dvě léta studoval dozorce na gymnáziu v Alais.

Roku 1857 odešel do Paříže. První literární úspěchy a místo sekretáře vévody de Morny mu zajistily možnost plně se věnovat literatuře. Střídal pobyt v Paříži s pobyty v Provenci, v okolí Arbes a mlýna Fontvieille. Poslední léta těžké nemoci jsou zachycena v autentické próze Bolest.

Úspěch sbírky básní Zamilované učinil z Daudeta známého autora a otevřel mu přístup do pařížského literárního života. Zpočátku psal Daudet pro diváky. Ohlas autobiografického románu Drobeček a sbírky próz z rodné Provence Listy z mého mlýna (Lettres de mon moulin) však přivedly Daudeta k próze. Pro humoristickou trilogii o jihofrancouzském mluvkovi Tartarinovi, jež se postupně stává společenskou kritikou, čerpal ze svých vzpomínek na Provence; z prostředí života pařížské společnosti jsou brány náměty cyklu románů vydávaných pod souborným názvem Pařížské mravy. Daudetův prostý svěží styl se stal jedním ze vzorů francouzské moderní prózy. S naturalismem spojuje Daudeta pečlivé zkoumání a pozorování skutečnosti, dokumentárnost, s jakou chtěl zachytit sociální poměry ve Francii 70. a 80. let. Na druhé straně Daudet nesdílel pesimismus naturalistů, věřil v dobrotu prostého člověka, jehož zidealizovaný obraz tvoří hrdiny velké části jeho děl.

DÍLO:

Podivuhodná dobrodružství
Pondělní povídky
Jack
Nabob
Králové ve vyhnanství
Nouma Roumestan
Evangelista
Sapho
Tartarin v Alpách (Tartarin en Alpes)
Krásná Niverňanka
Přístav Tarascon
Arelatka

a další...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Maruš, 24.12.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Modrý pták
­­­­

Diskuse k životopisu
Alphonse DaudetMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­