ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mrštík Alois (*14.10.1861 - †24.02.1925)

­­­­
Alois Mrštík (1861-1925)

Představitel českého dramatu 19. století se narodil 14. října 1861 v Jimramově v rodině chudého ševce. Jeho mladším bratrem je Vilém Mrštík. V roce 1869 se rodina přestěhovala do Ostravačic u Brna a potom v roce 1875 do Brna.

Vystudoval reálku a učitelský ústav v Brně a od roku 1881 učil na školách v různých jihomoravských obcích. Od roku 1889 působil jako správce školy v Divákách u Hustopeče, kde žil až do smrti, poskytl domov svému bratrovi i otci a kde vytvořil všechna svá díla. S manželkou Marií bydleli přímo ve škole.

Literárně Alois Mrštík přispíval do časopisu Vesna, Národních novin, Moravské orlice, Zlaté Prahy, Lumíra, Světozoru, Národních listů, Máje a dalších novin a časopisů.

V letech 1907-10 bratři Mrštíkové společně redigovali Moravskoslezskou revue.

Vrchol jeho díla je román Rok na vsi a společné drama Maryša.
Zemřel 24. února 1925.

DÍLO:

1893 - Dobré duše - soubor povídek
1894 - Maryša - drama; společné dílo s bratrem; Maryša byla literárně vytvořena ze skutečné postavy Marie Turkové z Těšan, která se tímto způsobem postavila proti manželství založeném na penězích
1897 - Bavlnkovy ženy a jiné povídky - soubor vytvořený společně bratry
1903-04 - Rok na vsi - 9 dílů; románové kronika ze života vesnice Hrabůvky; kronika nemá pevnou kompozici, vypovídá o životě na tehdejší vesnici a jejích zvycích; Alois Mrštík měl konzervativní názory, neztotožnil se s přílivem kapitálu na vesnici a s porušením dobových tradic
1919 - Hore Váhom - soubor povídek
1926 - Nit stříbrná - soubor povídek

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 21.01.2006

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Alois MrštíkMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­