Menu
Mrštík Alois (*14.10.1861 - †24.02.1925)
Zlatá Indie! (Dobré duše)
Voráček zas jednou po delším čase tančil czardáš. O hodech, v pondělí v devět hodin ráno.
Říjnové slunko - nesvítilo. Neukázalo se od soboty. Zavinuté do mraků prosvítalo jen bílými průřezy v balvanech se valících oblaků a mizelo opět za špinavými jejich vrstvami bahnité barvy.
"Mája" před hospodou stála opuštěna, truchlivá, praporeček na vrcholku pěkného, pentlemi a jablky ozdobeného, smrkového vršku visel zmoklý, schlíplý - nevál tak vesele svou rudobílou barvou do modrého nebe jako jiná léta, ani děti neobskakovaly kolem hladkého s kůry odřeného jeho kmene, který smutně stál v rozšlapaném, bezedném latovisku přítulného bláta moravských vesnic a jen z hospody doléhaly k němu nepatrné útržky dohasínajícího veselí. Jinak okolí celé činilo smutný dojem osamělosti.
Na návsi nebylo viděti lidí. Leda že sem tam přeběhl klučík nebo děvče přes cestu, zvonek zazvonil a děvče zmizelo v rozevřených dveřích kupce. A ještě jedna stafaž tu zbyla od předešlého dne. Ohyzdná, scvrklá bába s cukrovím, schoulená seděla v koutě u hospody a poloslepýma očima hleděla vzhůru na okraj střechy, odkud po kapkách, v bílých a světlých krůpějích dolů se spouštěla voda. Když se nahnula jen o malý kousek zpod okapu ven, kapka skrápla ji přímo na špičatý nos.
Veseleji bylo u "řezníků". Muzikanti s hlavou těžkou a žaludkem pivem zatopeným, očima naběhlýma a rtoma od troubení modrýma seděli kolem okrouhlého stolu a točili bezpěnné pivo z "kotěte", v jehož útrobách šplochtaly už poslední zbytky nápoje. Chvílemi někdo zazpíval chraptivým hlasem - ale hlas podivně se vyjímal v bílé atmosféře rána ve vyprázdněné šenkovně, ve které se každý zvuk rozléhal jako ve sklepě. Chvílemi se i muzikanti vzchopili a sami pro sebe si zahráli šoupavou - mazurku, třasák, ale hráli už jako na pohřeb; každý ton šel napříč. Hudba tedy ne zrovna z těch nejlíbeznějších. Noty hojně padaly pod stůl, některý akkord zněl pouze jedním tonem, až tomu vyšel jaksi dech a z klarinetu a z křídlovky ječely často šenkovnou takové tony, že bylo až stydno je poslouchat. Po několik taktů hráli ze sedmi muzikantů pouze tři, poněvadž ostatní v lese not a pomlček zbloudili. Ale všechna čest těm ostříhaným, čapkami na ucho přikrytým hlavám s nafouknutými papulami a vytlačenýma očima, které obraceli do ohmataných partesů a taktu neztratili. Zásluhu o to měl vychrtlý Vondráček troubil na bombardón.
V šenkovně tančil přespolní flamující řezník s kovářkou, - pak děvečka Januša s Voráčkem. Chtěl-li vidět někdo veselého hodovníka v tanci s děvčetem v loktech, mohl dojít jenom sem, - Voráček by ho byl nesklamal. Voráček křepčil, Voráček zpíval, Voráčék hýřil, výskal a pil, Voráček byl "vtom". V levém koutku úst až do polovice rozžvýkanou krátkou, na hranaté hlavě starou vojenskou čepici, postrčenou v týl, oči rozjitřené, tváře opuchlé, postava malá, hubená, kostnatá ...
"Jujujujuch!" zatočil vždy rukou nad hlavou, dupnul v letu a kroutil se zas dál, rejdil, šoupal, výskal a v tanci postřikuje skrze zuby, odplivoval sliny, zbarvené hnědým nikotinem rozžvýkaného doutníku.
Takovým lidem, jako byl Voráček, říká se v celém světě snad - veselý patron. Přišel z vojny, oženil se a dostal se ženou barák. Za čtrnáct dní po svatbě žene nabil, při tom nebo před tím (to se už neví) jí nadal a vyčetl jí, že má chlupatý jazyk. Zatím, co mu žena rodila děti, zaplítal Voráček nedovolený poměr - s "šedou" a přilnul k ní tak velikou láskou, že mu nezbývalo nic, než vystěhovat se s chalupy a jít za svou milou do širého světa. Žid celou chalupu a kousek pole měl složeny na malém kousku papíru - a v nejbližších dnech chystal se už zanésti to všechno k okresnímu soudu do Klobouk. Že se tak posud nestalo měl Voráček co děkovat jenom své ženě, která k židovi přišla se všemi čtyřmi dětmi, poslední držíc u prsou, Voráčkovi před židem nadala a žida uprosila, aby ještě počkal, čekala na smrť své báby - snad ta jí pomůže.
Voráček pil dále. Láska jeho mohutněla, dluh rostl. Když už mu nechtěli dát na křídu, šel ze zoufalství do polí a chytal zajíce do ok. Hospodský naléval pak zas. Voráček chladil zas pálení v hrdle a otravoval červa v žaludku, jak říkával své tasemnici.
Jednou mu napadlo, že ten život v Těšanech nestojí za nic, žena že má vlastně překáží a žid že už prodává místo kořalky vodu. Z těch důvodů dal jednoho krásného nedělního odpůldne své rodné vesnici vale a šel do světa na zkušenou. Tak utekl ženě a nechal jí jen děti a dluh, o které prý se postarat musí "sám Bůh všemohoucí a náš Otec." I o to nebeské ptactvo se stará - nezamhouří oka ani nad jeho dětmi.
Prvotní úmysl Voráčkův byl, odstěhovat se do Ameriky - do "Zlaté Indie", jak říkal; ale poněvadž nebylo zač, uvízl v Brně a potloukal se nějaký čas po brněnských továrnách. Dlouho nebylo nic o něm slyšet, až jednou černé na bílém bylo vytlačeno v novinách, že vyrazil oko jednomu ze svých kamarádů v pračce na Dornichu a za to se octl na dvě léta ve stánku životního pokoje a míru, v kriminále.
Po dvou letech přivedl jej četník šupem do Těšan.
Na otázku, kdo ho to přivedl, odpověděl zkrátka a kousavě: "Můj Leibjäger."
Od té doby, kdy přišel z chrámu kajícnosti, dělal Voráček dobrotu. Pracoval, byl mlatcem u pořádného sedláka a už se také o děti staral.
Když svého nejstaršího synka přivedl do školy k zápisu, vešel s obnaženou hlavou, s tváří jako klouzačku hladkou a v nové, barchetové blůze. V pose staré vojny prosil správu školy: "Pane učitel, já chcu mít z dětí pořádný lidi a ne ledajakýho lumpa jako jsem já."
Učitel se zatahal za kozí bradku a ptal se, jak se synek jeho jmenuje -
"Barnabáš, pane učitel, dycky se jmenuje Barnabáš."
Pan učitel zapsal Barnabáše do katalogu a zapisoval dál. -
Voráček se posud nehýbal.
"A taky, pane učitel," pravil pojednou, "dají mýmu Barnabáškovi šesták, aby rád chodil do školy a mohl se jednó podívat do Zlatý Indie. - Když tam nemohl přijít táta, ať tam přinde kluk. No, je to pravda, pane učitel, nebo není?"
"Je - dál, nemeškejte nás, nemeškejte nás," odbýval ho učitel a odšplichuje z péra inkoust, postřiknul mu nevědomky botu.
"Tak je gut," pravil Voráček a šel domů. Šel těžkým, nejistým krokem.
"Já nechci z nich mít lumpy, Zlatá Indie!" - bručel si ještě před školní zahrádkou.
U hospody se zastavil a změřil nedůvěřivým okem slušné její vzezření. - Nade dveřmi visel vích, mezi okny byla přibita pokřivená tabulka s císařským orlem "K. k. Tabak". Vytáhl měchuřinu, zmáčknul ji v prstech, měl tam jen trošku. - Kdosi otevřel dvéře, Voráčka ovanula překrásná vůně bývalé jeho milé. Vzpomněl si na celou řadu milostných okamžiků, prožitých s ní - a nakouknul do síně.
"No, na oslavu Barnabáška móžu jednu vypít. Vem to nechť."
A Voráček s usmívavou tváří a velikými plány v mozku ze široka překročil práh boudoiru své milé a sedl si k ní. Hezká byla, bílá, čistá a vůně plný nos. Jedno, jediné políbení - a Voráček začal se narovnávat, křivit na židli, jakoby rozháněl cosi v těle a nemohl to zahnat. Stará, po hříchu lačnící krev začala se mu prohánět po celém těle. Každým novým hltem podráždění rostlo a ke hříchu už byl jenom krok. Dlouho se pamatoval, dlouho se bránil, hladil svou milou, domlouval jí - "ne, nemůže to být až jindá - dnes už je na to pozdě -" nic naplat. Vzpomněl si na ženu, ale tím hůř, jeho milá nahnala mu tolik studu do tváře, že se začervenal a sklopil bojácně oči. Tím posledním důvodem si vlastně dodal. Nebál se nikdy své ženy a teď se jí bojí. - Fi! odplivl si a novým políbením usmířil svou milou.
"Tak ano?" slyšel v sobě svůdný hlas.
"Jo," přisvědčil Voráček, - a ten den přišel o půl noci domů, pomilovaný, rozdivočený s očividnými stopami v očích i ve tvářích po nedovolených požitcích staré své lásky.
To bylo dva měsíce před hody a od té doby nebylo záletnickým jeho spádům konce. Cítil sám, že je ztracen. - Namáhal se, namáhal, ale nemohl si pomoci. Kouzlo hříchu bylo větší, než dobrá jeho vůle ....
Zlatá Indie!
K tomu ke všemu stalo se ještě něco, co jej do hospody přímo hnalo. Bába, na jejíž smrt žena jeho čekala, natáhla pojednou suché svoje kostečky a ženě jeho zbylo po ní několik pod slamníkem uschovaných stovek; ty stačily na vykoupení chalupy z rukou židovských a několik desítek ještě uvízlo jí za nehty. Voráček to věděl; chtěl míti svůj podíl. Dokud byl střízlivý, ještě si dal říci; měl děti, chalupu čistou, škoda by toho bylo, ale druhá nevlastní jeho žena nadala mu proto a žádala, aby své ženě ty šupky za nehty vyškrábal. A chalupu - aby taky připsala jemu. -
Co z toho mohlo povstat - - -
Nic. - Na hody Voráček nepřišel vůbec ani domů. Muzikanti hráli, Voráček tančil. Napřed valčík, potom czardaš - sám. Skoky divokými, komediantskými, po jedné noze i po dvou lítal s místa na místo, podupoval, podpatkem o podpatek klepal a litoval, že nemal ostrah. Rozběhl se po šenkovně v podřepu, krokem tanečním, vztýčil se, postavil tělo na pravou nohu, točil se na ní jako ballerina, rozdávaje na všechny strany třepotavé hubičky.
Udýchán se zastavil. Napil se ze samečka a svěsil hlavu. Zvážněl ne tak na mysli jako unavením. Ostatně, netěšilo ho to už. Včera ještě si zabouřil s chutí; dnes už jen z jakési vnitřní potřeby, z žízně po něčem veselejším, než co zbylo jeho duši. Valčík - czardaš - byl posledním výbuchem veselého jeho rozmaru, poslední doušek zdravého vína, když přišel až na dno, na rtech ucítil zahořklý kal.
Brrr - - zatřásl se na lavici a srazil údy k sobě, jakoby mu byla zima. - Byl zpocen - zády mu projížděl chlad přilíplé košile.
To bylo dnes poprvé, co uprostřed rozkoší přepadly jej vážnější chvíle.
Hudebníci se zatím posilovali a chasa hrála ospale v karty.
"A hrejte!" zařval pojednou Voráček ze svého zamyšlení a koule očima udeřil pěstí na dubový stůl. Rozevřel ústa, skřivil je na stranu, tak že mu do nich padalo slunce a celý jako omytý světlem, přimhuřuje oči, začal:
A když jsme v patálii byli,
to bylo na hody v pondělí.
A měli jsme tam masa dosti
stáli jsme v krvi po kosti ...
Zpíval hrubým, řvavým hlasem, pravou ruku pozdviženou za uchem, ústa provalena v černou díru, očka zavřena a prstem si při tom dával takt.
"Zpíváte! Set - sak - - No! - Aaa, když jsme v patálii byli."
Hospodský postavil se za něho a zahučel mu do ucha: "Ale, co bude žena říkat, že tu s ďáblem děláte kontrakty."
Hospodský se rád velice točené vyjadřoval, Voráček strnul na chvíli v nehybné póze a hleděl kamsi stranou, jakoby přemýšlel a nerozuměl.
"Žena?" obrátil se k němu. "Zlatá Indie! Žena?" rozkřiknul se zas. - "Turka jsem se nebál - exekutora jsem se nebál, žida za fósy jsem vytáhl před chalupu - v kriminále jsem byl, že jsem se nebál - a ženy se budu bát?"
Voráček vstával a jakoby pronášel veliké nějaké proroctví, zdvihl vzhůru prst a vytáhl se v těle.
"Mordie!"
V tom Voráček svůj monolog jakoby přeťal.
Stála před ním jeho žena - ne už jako fantom ztřeštěného mozku, - ale živá, malá, silná, ne ještě stará, mladá a slušná s tvářemi posud jako dvě růžičky a vlasy, huňaté, černé, silné jako žíně. Stála s rukama podepřenýma v bok a zdánlivě klidně hleděla na Voráčka. Ale v hloubce, až docela, docela vzadu těch rozpjatých černých zřítelnic pod tenkým obočím - tam, tam by byl Voráček něco viděl, kdyby se byl vůbec odvážil, podívat se jí do těch "cikánských" očí. Vřelo to v ní.
"Pfi!" bylo první její slovo a napsala mu ho přímo pod nohy. "Co's mě slíbil, když's přišel z kriminálu? Děti tělem blýskají, kusa hadru na sebe nemají.- Pfi, pfi, pfi!"
"Mlč, ženo, mlč! Zlatá Indie!" hájil se Voráček prorockým tónem - a jediným pohybem ruky všechny rozesmál. Seběhla se celá hospoda.
"Dům pojď! Lehni si a vyspi se!" pravila jeho žena už mírněji.
Voráček zakroutil hlavou: "Nepůjdu, ženo, nepůjdu - to máš marný" - dodal lítostivým hlasem. "Já tě mám rád, pusinku bych ti dal, ale dům ti nepůjdu. - - Poď sem - dé mně hubičku, já ti dám dvě a budeme kvit."
Voráček se vrávoral k ženě s nastavenou hubičkou. Cosi plesklo. Muzikanti se smáli, žena nadávala. Voráček zdvihal pěstě jako kladiva. Chtěl ženu bít, ale než ruce spustil a tělo bezpečně postavil na obě nohy, ležel už na zemi, cítil, jak mu pěstě bijou do hlavy, nehty škrábou pod oči a s čela do očí mu lezou vlasy. Voráček jen malomocně nastavoval lokte a stále cosi vrčel, drže se za pravé ucho: "Ty po - - - ty jedna po - - -" nedořekl. Z úst se mu začervenala krev.
Zvonili právě poledne.
Lidé vstávali u svých stolů, poznamenali se znamením svatého kříže a modlili se. V té chvíli strnulo všechno v posvátném, poetickém tichu. Lidé modlitbu jen šeptali a zbožně hleděli oknem ven. Pršet přestalo, na nebi začalo se vyjasnívat. Zvon těžkými, hučivými ranami otřásal vyčištěným vzduchem - po návsi s obnaženými hlavami překračovali dva sedláci rozlezlé bláto. - - - - - - - - - -
Poledne doznělo.
Všichni si přáli dobré chutnání a rozcházeli se. Voráčka za hubování odvedli domů a uložili jej pod kůlnou na turkynisko. Naříkal si na hlavu: - že mu žena ublížila.
Spal celé odpůldne. Probudil se, omyl ssedlou na bradě krev a šel - k židovi.
Seděl tu večer za stolem, samečka před sebou a pokuřoval z krátké své dýmky.
Už nebyl vesel. Těžká zádumčivost zela mu z neklidných těkavých oči. Ohlížel se smutně kolem sebe, jakoby někoho hledal a nenacházel. "To je život? Zlata Indie! - - - Pěkný má člověk radosti na světě! - To aby pes - trpěl a ne - -"
Nedořekl, - ale dopil.
Tváře měl od políčků napuchlé, oči blbě pohlížely do prázdna a dlaň pravé ruky křečovitě svírala samečka - - - -
Asi k jedenácté hodině šel domů krokem vrávoravým. - Tatáž nálada, která jej přepadla ráno, tížila jej nyní sílou dvojnásobnou - - Potřepával rukou a ve své omrzelosti jaksi všechno házel na zem - -
Nešel do světnice. Usadil se pod kůlnou a chvíli seděl. Rozvažoval a mručel. Chvílemi vzdychl a zabořil obličej do uschlých listů turkyňových.
"Ne, ne, to není život."
Po chvíli se vzchopil, odepjal řemen, který měl kolem pasu, udělal neohrabanou smyčku a jakoby si hrál, po tmě ji zavěsil a pevně uvázal na kolík nad ním zaražený ve zdi a zas chvíli seděl a přemýšlel.
"Co tady? Lepší nebude a hůř" - -
Odhodlaně se zvedl a opíraje se o zeď, vložil smyčku na krk.
"To je život? - - - - Ale ne! -"
Ještě se rozmýšlel. -
"Neoběsím se! Ty jedna potvoro, aby's věděla - - -" Táhal hlavu ze smyčky a chtěl se postavit přímo. Ale v tom noha se mu smekla po hladkém listu turčiska a Voráček sklesl. Smyčka zadrhla, Voráček zašermoval rukama, chytil se skuliny ve zdi z vepřovic a chvilku se tak držel. Než vepřovice se udrobila a Voráček klesl po druhé.
Už se nepozvedl. Nedostávalo se mu sil. Voráček ztrácel paměť. Chroptěl.
Zlatá Indie!
Související odkazy
Diskuse k úryvku
Alois Mrštík - Zlatá Indie! (Dobré duše)
Aktuální pořadí soutěže
- Do soutěže se prozatím nezapojil žádný soutěžící.
- Přidejte vlastní práci do naší databáze a staňte se vítězem tohoto měsíce!
Štítky
Pan Tau technika shawshank pantagruel extremismus charlie chaplin stařec underground Dopis+babičce hovorový jazyk fischerov rusk Rudolf Mayer kameni, přicházíš Naomi detektivky stroupežnický tým jak jsem se polekal povinnost bestie popis charakteru zimni stadion Referát starci na chmelu interupce čím se liší tato noc Petra vosa pod junáckou vlajkou
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 734 566 579
Odezva: 0.09 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí