ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pludek Alexej (*29.01.1923 - †07.09.2002)

­­­­

Alexej Pludek se narodil 29. ledna 1923 v Prostějově do početné rodiny dělníka. Řadí se k prozaikům a autorům historických románů a próz s budovatelskou tématikou.

Maturoval v roce 1940. V letech 1946-1950 studoval ekonomický obor na Vysoké škole politické a sociální, studia zakončil získáním titulu Ing. Poté pracoval jako televizní dramaturg Československé televize a zároveň jako redaktor několika nakladatelství (Státní nakladatelství dětské knihy, nakladatelství Práce aj.). Od roku 1974 byl ve svobodném povolání.

Alexej Pludek se rovněž hojně angažoval v politice. Do politického života vstoupil po roce 1990. Stal se poslancem Federálního shromáždění, založil Slovanskou unii, což bylo společenské, nacionalistické uskupení, které si dávalo za cíl chránit národ vůči cizímu nebezpečí.

Zemřel 7. září 2002 v Praze.

Na počátcích své tvorby se věnoval spíše budovatelským tématům, a to v komedii Případ Modrá voda (1950) nebo v románu Slunce v údolí (1955). Jeho díla jsou poznamenána dobovým schematismem. Trojice novel pocházejících z přelomu padesátých a šedesátých let (Dvě okna do dvora - 1959, Hromotlucká historie - 1961 a Ženy nemají pravdu - 1963) jsou již hlouběji psychologicky prokresleny.
Faraonův písař (1966) je román pojednávající o vztahu intelektuála a moci v době církevních a státních reforem v Egyptě čtrnáctého století před Kristem.
Rádce velkých rádžů (1975) naproti tomu přibližuje životní pouť staroindického mudrce Rádhagupta za doby vlády prvních králů dynastie Maurjů, sjednotitelů velké části země.
V románu Nepřítel z Atlantidy (1981) autor předává jisté poselství z dávných civilizací. Je to varování před zkázou.
Z českých dějin vychází historická esej Český král Karel (1978) a román Česká pře (1989) o husitském ideologovi anglického původu Petru Paynovi.
Pludkovy historické prózy jsou založeny na důkladném studiu odborných materiálů a dobových pramenů.
Jeho zájem o okultismus se projevil v povídkách z oblasti sci-fi, které byly vydány v knize fantaskních povídek Hledání antipoda (1986, přepracováno s titulem Předsíň záhad v roce 1993).

Z DÍLA:

Próza
Česká pře (1989) - historická próza
Takových tisíc let (1988)
Hledání antipoda (1986) - soubor fantaskních povídek
Nepřítel z Atlantidy (1981) - sci-fi román
Český král Karel (1978) - literatura faktu
Rádce velkých rádžů (1975)
Vabank (1974) - románový pamflet zobrazující Pražské jaro a dění z let 1967-68
Faraonův písař (1966)
Ženy nemají pravdu (1963)
Zakutálený míč (1962)
Hromotlucká historie (1961)
Dvě okna do dvora (1959)
Slunce v údolí (1955) - jeho první román, jenž schematickým dějem i postavami ilustruje komunistickou ideologii, ukazuje "nový", vzorový typ mládeže a kritizuje nedostatky politické práce

Poezie
Červnové nebe (1945)

Tvorba pro děti a mládež
Králevic, král, císař (1983)
Pověsti dávných časů (1971)
Ptačí pírko aneb Jak Vítek o všechno přišel (1959)

Divadelní hry
Případ Modrá voda (1950) - budovatelská hra
Statečná slova (1947) - hra pro mládež, jíž Pludek debutoval

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: zuzissek, 10.04.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Faraonův písař
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Alexej PludekMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­