ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ostrovskij Alexandr Nikolajevič (*12.04.1823 - †14.06.1886)

­­­­
Alexander Ostrovsky by Vasily Perov

Narodil se v Moskvě a studoval práva, neboť otec byl právník, jenž měl svou klientelu mezi moskevskými kupci. Z univerzity však Ostrovskij odešel před ukončením studií a začal pracovat u moskevského obchodního soudu. V rodinném prostředí a pak i v zaměstnání tedy poznával prostředí moskevských kupců. Z něho převážně čerpal náměty pro své hry, a byl proto občas nazýván "Balzakem ruských kupců". Ukázala to hned první jeho komedie, kterou zveřejnil v roce 1849 - Bankrot aneb Vrána k vráně sedá. Její příběh o podvodech, které zneužívají právních kliček a v nichž děti napalují rodiče, mu vynesl policejní dohled, cenzurní zákaz dalších her a sama tato prvotina byla inscenována až roku 1860. Ale Ostrovskij se nevzdal. Napsal nejenom 47 dramatických textů, ale ještě velice intenzivně organizoval divadelní a umělecký život Moskvy. Založil Moskevský umělecký kroužek, napsal množství pamětních spisů ke stavu ruského divadla. Měl i velký vliv na inscenační praxi moskevského Malého divadla, v níž prosadil některé reformy v duchu naturalismu. Roku 1885 byl nakonec jmenován intendantem moskevských imperátorských divadel a stanul v čele moskevské divadelní školy.

Ostrovskij s důvěrnou znalostí faktografie a reálií a s vášnivou zaujatostí pro přesnost a věrohodnost charakteristiky postav i prostředí velice brzy začal sahat k námětům tragickým. Dílo Bouře je dokonce jakýmsi prototypem naturalismu. Ve hře Les se mladá dívka topí proto, že si nemůže vzít svého milého, neboť nemá věno. Tentokrát to ale dopadne dobře a je zachráněna. Za lyrické komedie, kdy pod pojmem lyrický se rozumí psychologická charakteristika postav, považujeme hry Talenty a ctitelé nebo Viníci bez viny.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 21.04.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Alexandr Nikolajevič OstrovskijMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­