ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fadějev Alexandr (*24.12.1901 - †13.05.1956)

   
­­­­

Alexandr Alexandrovič Fadějev, významný sovětský spisovatel, literární kritik a teoretik, se narodil 24. prosince 1901 do rodiny vesnického učitele v městečku Kimry v bývalé Tverské gubernii.

Již za svých studií se zapojil do tehdy ilegální činnosti bolševického hnutí. V době občanské války bojoval v partyzánských oddílech a v řadách Rudé armády. Po jejím skončení se Fadějev věnoval novinářské a stranické práci. Zastával významné veřejné a politické funkce (byl členem ÚV KSSS). Od založení Svazu sovětských spisovatelů se podílel na jeho vedení.

V povídkách Proti proudu (Protiv těčenija) a Povodeň (Razliv) se poprvé pokouší literárně ztvárnit revoluční události.

Zkušenosti získané na bojištích občanské války se odrazily v jeho románu Porážka (Razgrom). Tento román je jedním ze základních děl takzvaného socialistického realismu.

Ve 30. letech 20. století napsal Fadějev románovou epopej o občanské válce na Dálném východě Poslední z Udege (Poslednij iz Udege). Události Velké vlastenecké války se odrážejí v jeho nejvýznamnějším románu Mladá garda (Molodaja gvardija). Tento román vznikl na základě skutečných událostí v letech 1942-1943 a je považován za reprezentativní dílo ruské (sovětské) válečné literatury. Poslední Fadějevův román Černá metalurgie (Čornaja metallurgija) zůstal nedokončen.

Alexandr Alexandrovič Fadějev zemřel 13. května 1956. Zastřelil se na své chatě poblíž Moskvy... Svou sebevraždu plánoval podle všeho dopředu, neboť po sobě zanechal dopis na rozloučenou.
Spisovatel před svou smrtí údajně trpěl depresemi a propadl alkoholismu poté, co padl Stalin a Fadějevovo dílo i jeho osobnost byly podrobeny ostré kritice.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: daemonka, 30.11.2011

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Mladá garda
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Alexandr FadějevMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­