ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fadějev Alexandr (*24.12.1901 - †13.05.1956)

­­­­

Mladá garda

- válečný román

Jsou čestní, obětaví, stateční, milují nekonečně svou vlast a nadevše si cení svobodu svého lidu. Proto vstupují do krasnodonské ilegální mládežnické organizace a obětují svým ideám i život.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 1977 (12. vydání). Z ruského originálu Molodaya gvardiya (Молодая гвардия) přeložila Anna Nováková, ilustroval Karel Hruška. Počet stran: 548.

OBSAH:

Tato kniha líčí boj mladých lidí proti Němcům v letech 1943 až 1945. Děj se odehrává v Krasnodonu a přilehlém okolí.

Obyvatelé Krasnodonu byli před příchodem Němců evakuováni. Odjížděli z města směrem k řece, kterou chtěli přejít. Na břehu řeky však byly tak obrovské zástupy, že tu lidé čekali i mnoho dní a mnozí se přechodu ani nedočkali, neboť na most přes řeku byla spuštěna bomba, která blízké okolí částečně zasypala.

U této řeky se seznámila Ulja s Olegem, který se stal hlavním členem organizace "Mladé gardy". Jako organizace vytrestali zrádce Fomina, kterého oběsili. Dále vyhazovali do vzduchu německá auta projíždějící po silnici. Museli být však opatrní, Němci se k Rusům chovali jak ke zvířatům.

Po zatknutí Gordija Komijenka, Konstijeviče, Šulgy a jiných se "Mladá garda" rozhodla osvobodit je z vězení. Podařilo se jim to ale pouze u Gordija. Ostatní byli pohřbeni zaživa ve společném hrobě.

Zanedlouho začalo také zatýkání členů "Mladé gardy". Po zatknutí je ve vězení vyslýchali a krutě trestali, oni však na sebe nic neprozradili a ani nezrazovali své kamarády. Po delší době mučení je začali jednotlivě vyvádět z cel a odvážet do parku. Z auta se podařilo utéct Kovalovi, jehož ale stejně nakonec chytli a zabili. Ostatní postříleli nebo pohřbili zaživa.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bebí, 09.06.2010

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandr Fadějev - Mladá gardaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­