ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Radiščev Aleksandr Nikolaevič (*31.08.1749 - †25.09.1802)

­­­­
Radishchev color

ŽIVOTOPIS č.1 - 4.11.2005 - Danyss86, Dee.romanova[zavinac]centrum.cz

Pocházel ze šlechtické rodiny, v dětství si užil ruského venkova. Od sedmi let studoval v Moskvě, později odchází na univerzitu do Lipska, kde se věnoval chemii, lékařství i jazykům. V roce 1771 vstoupil do státní služby. V roce 1785 se stal ředitelem petrohradské věznice. Od 70. let pracoval na literární tvorbě. Napsal Cesta z Petrohradu do Moskvy (soubor alegorií, črt a úvah o životě v rozlehlé říši, měl ukázat skutečnou Rus). Volal po reformě, po vzpouře a osvobození. Kritizoval přítomnost korupce, zneužívání žen i dětí. Kniha vyšla roku 1790. Přečetla si ji dokonce i carevna, byla velice pobouřena, a proto ho nechala uvěznit v pavlovské pevnosti. Jeho trestem bylo desetileté vyhnanství na Sibiři. Ve vyhnanství napsal filozofický traktát O člověku, o jeho smrtelnosti a nesmrtelnosti. Kniha byla však zabavena a zůstalo z ní jen málo exemplářů.
Z vyhnanství se dostává až po zvolení nového cara.


ŽIVOTOPIS č.2 - 25.9.2014 - daemonka, n.o.v.o.t.n.a.b[zavinac]seznam.cz

Aleksandr Nikolajevič Radiščev (Алексaндр Николaевич Радищев) byl první uvědomělý ruský revolucionář, vynikající spisovatel a básník a hluboký materialistický filozof. Narodil se roku 1749 do zámožné šlechtické rodiny.

Na univerzitě v Lipsku, kam jej roku 1766 vyslala carevna Kateřina II., získal rozsáhlé vzdělání nejen v oboru přírodních a společenských věd. Seznámil se tam rovněž s učením francouzských materialistů 18. století, tehdy nejpokrokovějším světovým názorem.

Když po návratu do Ruska poznal pronikavým pozorováním a studiem těžký život ruského nevolného lidu, rozhodl se pracovat pro jeho osvobození. Vytvořil učení o svržení nevolnického systému revolucí selského lidu a o vytvoření nové společnosti složené ze svobodných občanů. Tyto názory odvážně zformuloval ve svých nejlepších dílech, v ódě Volnost (Вольност) a v Cestě z Petrohradu do Moskvy (Путешествие из Петербурга в Москву). Za uveřejnění Cesty byl odsouzen do vyhnanství na Sibiři. Tam napsal znamenitý filozofický traktát O člověku, o jeho smrtelnosti a nesmrtelnosti (О человеке, о его смертности и бессмертии).

Když se po deseti letech vrátil z vyhnanství, začal znovu statečně bojovat za osvobození lidu. Pod hrozbou nového pronásledování ukončil v roce 1802 násilně svůj život.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: daemonka, 25.09.2014

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Cesta z Petrohradu do Moskvy
­­­­

Diskuse k životopisu
Aleksandr Nikolaevič RadiščevMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­