ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Huxley Aldous (*26.07.1894 - †22.11.1963)

­­­­

Celým jménem Aldous Leonard Huxley se narodil 26. července 1894 v hrabství Surrey, rozkládající se v jihovýchodní Anglii, a zemřel 22. listopadu 1963 (tedy ve svých 69 letech) ve městě Los Angeles v americkém státě Kalifornia.

Byl to významný anglický spisovatel, básník a scénárista, který byl nejen svou osobností, ale i životem dosti kontroverzním (obzvláště kvůli užívání drog). Proslavil se zejména svými utopickými romány. Za zajímavost stojí poznamenat to, že byl po většinu svého života téměř slepý, protože jej již v útlém věku postihla nemoc (díky ní se také vyhnul povinné službě během první světové války).

Už od útlého dětství měl dispozice k tomu stát se spisovatelem, protože jím byl i jeho otec Leonard. Zároveň se od něj mohlo mnohé očekávat, neboť si jeho příbuzní vydobyli slávy nejen v Anglii, ale i ve světě. Po otci zdědil vlohy a lásku ke psaní, a proto vystudoval obor literatury na Balliol College, jedné ze zakládajících kolejí prestižní Oxfordské univerzity. Už tehdy psal krátké povídky, básně a úvahy.

Ačkoliv se živil od dvaceti let jako spisovatel a novinář, jeho první známý román Crome Yellow napsal až ve svých 28 letech. Jeho tvorba je ale známější až z mnohem pozdějšího období, kdy na svět přišel Orwellův román 1984, který ho silně ovlivnil a přiměl k napsání knihy s utopickou tématikou Konec civilizace (1932, Brave New World).

Roku 1937 se přestěhoval se svou ženou a přítelem Geraldem Heardem do Kalifornie. Zde se zaměřil především na okultismus, mysticismus, meditaci, budhismus a hinduismus, jimž věnoval svou další knihu nazvanou Věčná filozofie (1944, The Perennial Philosophy).

Roku 1955 pro něj přichází šok, protože jeho manželka umírá na rakovinu. O pět let později je diagnostikována i jemu. To ho vede k tomu, že napíše svůj další utopický román Ostrov (1962, Island), v němž spojí své zkušenosti z psaní Konce civilizace a užívání drog (na motivy tohoto románu byl natočený i film).

V roce 1963 umírá. Jeho poslední přání je směřováno ke své druhé manželce. Požádá ji o to, aby mu podala dávku LSD. To vzbudilo po jeho smrti velkou vlnu kontroverze vyvolanou především americkými médii. Mnohé z nich uvádějí, že se dokonce předávkoval, třebaže to není pravda.

DALŠÍ VYBRANÁ DÍLA:

Paralely lásky (1925, Those Barren Leaves) - román z intelektuálského prostředí, jenž je prostoupen pocity zbytečnosti, zmaru a bezvýchodnosti
Kontrapunkt (1928, Point Counter Point) - podává monumentální obraz vyšší londýnské společnosti dvacátých let minulého století; i dnes působí živě především silnou kritikou mravní anarchie moderní doby
Raněný slepotou (1936, Eyeless in Gaza) - román, jenž je obrazem autorova vnitřního přerodu z cynického ironického kritika společnosti v hluboce přesvědčeného aktivního pacifistu a humanistu
Po řadě let... (1939, After Many a Summer) - román o absurditě hledání nesmrtelnosti
The Art of Seeing (1942) - kniha Batesově metodě, jež mu prý na 25 let zlepšila zrak natolik, že nemusel ani používat silné brýle
The Doors of Perception (1954) - kniha, v níž jsou vyobrazeny Huxleyho psychedelické zkušenosti s drogami

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 10.12.2013

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Aldous HuxleyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­