ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Huxley Aldous (*26.07.1894 - †22.11.1963)

­­­­

Celým jménem Aldous Leonard Huxley se narodil 26. července 1894 v hrabství Surrey, rozkládající se v jihovýchodní Anglii, a zemřel 22. listopadu 1963 (tedy ve svých 69 letech) ve městě Los Angeles v americkém státě Kalifornia.

Byl to významný anglický spisovatel, básník a scénárista, který byl nejen svou osobností, ale i životem dosti kontroverzním (obzvláště kvůli užívání drog). Proslavil se zejména svými utopickými romány. Za zajímavost stojí poznamenat to, že byl po většinu svého života téměř slepý, protože jej již v útlém věku postihla nemoc (díky ní se také vyhnul povinné službě během první světové války).

Už od útlého dětství měl dispozice k tomu stát se spisovatelem, protože jím byl i jeho otec Leonard. Zároveň se od něj mohlo mnohé očekávat, neboť si jeho příbuzní vydobyli slávy nejen v Anglii, ale i ve světě. Po otci zdědil vlohy a lásku ke psaní, a proto vystudoval obor literatury na Balliol College, jedné ze zakládajících kolejí prestižní Oxfordské univerzity. Už tehdy psal krátké povídky, básně a úvahy.

Ačkoliv se živil od dvaceti let jako spisovatel a novinář, jeho první známý román Crome Yellow napsal až ve svých 28 letech. Jeho tvorba je ale známější až z mnohem pozdějšího období, kdy na svět přišel Orwellův román 1984, který ho silně ovlivnil a přiměl k napsání knihy s utopickou tématikou Konec civilizace (1932, Brave New World).

Roku 1937 se přestěhoval se svou ženou a přítelem Geraldem Heardem do Kalifornie. Zde se zaměřil především na okultismus, mysticismus, meditaci, budhismus a hinduismus, jimž věnoval svou další knihu nazvanou Věčná filozofie (1944, The Perennial Philosophy).

Roku 1955 pro něj přichází šok, protože jeho manželka umírá na rakovinu. O pět let později je diagnostikována i jemu. To ho vede k tomu, že napíše svůj další utopický román Ostrov (1962, Island), v němž spojí své zkušenosti z psaní Konce civilizace a užívání drog (na motivy tohoto románu byl natočený i film).

V roce 1963 umírá. Jeho poslední přání je směřováno ke své druhé manželce. Požádá ji o to, aby mu podala dávku LSD. To vzbudilo po jeho smrti velkou vlnu kontroverze vyvolanou především americkými médii. Mnohé z nich uvádějí, že se dokonce předávkoval, třebaže to není pravda.

DALŠÍ VYBRANÁ DÍLA:

Paralely lásky (1925, Those Barren Leaves) - román z intelektuálského prostředí, jenž je prostoupen pocity zbytečnosti, zmaru a bezvýchodnosti
Kontrapunkt (1928, Point Counter Point) - podává monumentální obraz vyšší londýnské společnosti dvacátých let minulého století; i dnes působí živě především silnou kritikou mravní anarchie moderní doby
Raněný slepotou (1936, Eyeless in Gaza) - román, jenž je obrazem autorova vnitřního přerodu z cynického ironického kritika společnosti v hluboce přesvědčeného aktivního pacifistu a humanistu
Po řadě let... (1939, After Many a Summer) - román o absurditě hledání nesmrtelnosti
The Art of Seeing (1942) - kniha Batesově metodě, jež mu prý na 25 let zlepšila zrak natolik, že nemusel ani používat silné brýle
The Doors of Perception (1954) - kniha, v níž jsou vyobrazeny Huxleyho psychedelické zkušenosti s drogami

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 10.12.2013

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Aldous Huxley







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)