ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Chamisso Adalbert von (*30.01.1781 - †21.08.1838)

­­­­
Chamisso Adelbert von 1781-1838.png

Louis Charles Adélaïde de Chamisso de Boncourt se narodil do šlechtické rodiny na zámku Boncourt v oblasti Champagne. Jeho rodina v roce 1790 zchudla a emigrovala do Německa, on sám se později živil jako prodavač a malíř květin. Pak se stal pážetem u královny Luisy a v roce 1801 se stal důstojníkem pruské armády. Když však měl bojovat proti své vlasti, z armády vystoupil a věnoval se studiu přírodních věd a literatuře. Léta 1815-1818 strávil na cestě kolem světa a svá přírodovědná pozorování pak vydal knižně. Nakonec se stal ředitelem botanické zahrady v Berlíně. Pokračoval však ve své literární práci a spolu s Gustavem Schwabem vydával německý almanach Múz.

Jeho nejznámějším dílem je fantastická povídka PODIVUHODNÝ PŘÍBĚH PETRA SCHLEMIHLA, který vyšel v roce 1814. Chudý Petr se rozhodne prodat ďáblu svůj stín za bohatství, teprve až se ho lidé začnou stranit pro jeho odlišnost si Petr uvědomí svou chybu. Nejhůře na něj zapůsobí, když se s ním, kvůli ztrátě stínu, rozejde jeho milovaná dívka. Petr může svůj stín získat zpět pouze výměnou za svoji duši. To však odmítne a rozhodne se zasvětit svůj život přírodním vědám a své objevy věnovat ve prospěch lidstvu. Dějový motiv ztráty stínu, jeho výměny za bohatství, lze chápat symbolicky asi tak, že stín je součástí lidského já, a když člověk zaprodá kus sebe sama, ostatní jím začínají opovrhovat.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: eledhwen, 07.12.2006

   
­­­­
­­­­

Diskuse k životopisu
Adalbert von ChamissoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­