ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Chamisso Adalbert von (*30.01.1781 - †21.08.1838)

­­­­

Podivuhodný příběh Petra Schlemihla

  • fantastická pohádková novela
  • název originálu: Peter Schlemihls wundersame Geschichte

Jedna z nejznámějších novel německé literatury 19. století. Vypráví o osudech mladého muže, který prodal čertu za peníze svůj stín a tím se navždy vyloučil z lidské společnosti.
Touto půvabnou prací se básník vyrovnal se svou vlastní vnitřní rozervaností a opuštěností. Řešení pro sebe i svého hrdinu, který má mnoho autobiografických vlastností, našel v návratu k přírodě.

OBSAH:

Petr je posel, který nese dopis panu Johnovi, bohatému pánovi. Jeden ze sluhů má na sobě šedý oblek a kdykoli si panstvo něco přeje, vytáhne to ze svého kabátu. Nikdo se tomu nediví, kromě Petra, kterého sleduje ta postava v šedém, když od panstva odchází. Postava po něm žádala jeho stín, za něj mohl žádat cokoli. Vybral si bezedný měšec. Ale jen co potkal prvního člověka, začal litovat, že svůj stín vyměnil, všichni se ho bez stínů báli a on se jim začal vyhýbat a ani získané bohatství ho netěšilo.

Najal si sluhu, jehož pověřil najít onoho muže, ale vrátil se se špatnými zprávami. Spatřil důkazy o přítomnosti muže v šedém, ale na něj samotného si nikdo nepamatuje. Petrův sluha muže potkal, avšak něco způsobilo, že si neuvědomil, kdo to je, vyřídil jen vzkaz, který sluha dostal. Za rok muž Petra sám vyhledá.

Petr už nemohl dál a své tajemství pověděl věrnému sluhovi Bendelovi. Ten jej neodsoudil, ale pomohl mu, aby mohl vycházet na veřejnost a půjčoval mu svůj stín.

Po nějaké době se začal stýkat s bohatou dámou, ale když zjistila, že nemá stín, omdlela a Petr rychle odjel do míst, kde jej považovali za laskavého pána. Zamiloval se do chudého děvčete, ale - i když ho také milovala - chtěla, aby odešel a byl šťastný. Petr však neposlechl a stanovil dobu, kdy se bude ucházet o Mininu ruku. V ten den totiž měl dostat zpět svůj stín. Jeden z jeho sluhů jej ovšem zradil a o ruku se také ucházel. Petr dostal lhůtu, pokud do tří dnů nezíská svůj stín zpět, bude Mína patřit někomu jinému.

Přesně ve stanovený den se objevil muž v šedém s novou smlouvou. Po smrti půjde jeho duše k muži v šedém. Když podepíše smlouvu, dostane svůj stín zpět a může být s Mínou šťastný; ta by si tak nemusela vzít jeho sluhu, který zbohatl tím, že Petra vykrádal a v okolí koupil hodně nemovitostí.

Na Petra už všeho bylo dost a omdlel. Probral se až za několik hodin a Mína už byla vdaná.
Když se Petr vrátil domů, byl jeho dům vyrabován, ale jeho sluha Bendel na něj čekal. Petr se rozhodl odejít, protože tady se stal vyhnancem. Chtěl být zcela sám.

Jak tak bloumal světem, proděravěl své boty a musel si koupit nové. Jaké pak bylo jeho překvapení, když zjistil, že boty jsou sedmimílové, a tak začal objevovat naši planetu, procestoval všechny světadíly a našel si i nový domov.

Jednou se mu ale stalo, že spadl do vody a nachladil se. Skončil v sanatoriu, které zřídil jeho bývalý sluha Bendel. Mína se stala vdovou a pomáhala mu v sanatoriu. Petr se nenechal znát a jakmile se trochu uzdravil, vrátil se domů. I když byl stále bez stínu, našel klid a psího přítele, jenž ho měl rád.

ANALÝZA:

Celý příběh vypráví hlavní postava svižným tempem. Ukazuje povrchnost bohatých lidí.
Přímo oslovuje autora Chamisso.

Petr Schlemihl je muž, který celý život pyká za chybu, jíž se dopustil, když si neuvědomil cenu svého stínu a vyměnil jej za zlato. To mu sice zajistilo život bez hmotného strádání, ale štěstí mu stejně nepřineslo.

Proč byl ale Petr odevšad vyhnán a bylo jím opovrhováno, jako kdyby vůbec nebyl člověk, když neměl svůj stín? Příčinou mohla být pověrčivost a netolerance jedince, jenž se takovým způsobem odlišoval od ostatních. Stín bychom mohli nahradit i něčím jiným, zvláštní nemocí nebo pouze odlišným chováním. I v těchto případech nebude člověk akceptován a bude vyháněn.

Petr je velmi silná morální osobnost. Uvědomoval si svou chybu, chtěl ji okamžitě napravit, ale na to si musel ještě počkat. Když se poté objevil ďábel s novou úmluvou, raději se zcela vzdal svého stínu, než aby ztratil i svou duši.

Ďábel je zde lstivá postava, která zaskočí člověka nepřipraveného a neškodným obchodem vláká oběť do svých rukou. Vystupuje jako postava v šedém obleku, která se ale dokáže proměňovat a z kapes vytahuje roztodivné věci. Oplývá obrovskou trpělivostí, když se snaží získat novou oběť.

Celý příběh je vyprávění, Petr sepsal své příhody a pak zaslal svému příteli Chamisso, jehož také v textu několikrát přímo oslovuje.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: antalin, 14.01.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Podivuhodný příběh Petra Schlemihla, Podivuhodný příběh Petra Schlemihla (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Adalbert von Chamisso - Podivuhodný příběh Petra SchlemihlaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­