ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Chamisso Adalbert von (*30.01.1781 - †21.08.1838)

­­­­

Podivuhodný příběh Petra Schlemihla (2)

Symbolická pohádková novela o muži, jenž prodal čertu svůj stín, řeší etický problém - konflikt mezi odlišným člověkem a lidmi, mezi nimiž tento jedinec žije.
Pohádková novela je jednou z nejznámějších próz německé literatury devatenáctého století. Vypráví o osudech Petra Schlemihla, mladého muže, který prodal čertu za peníze svůj stín a tím se navždy vyloučil z lidské společnosti. Poté, co Petr pozná, jak závažnou chybu učinil, vyhodí do propasti bezedný měšec, jímž mu ďábel za stín zaplatil. Duši však Petr neprodal - a to bylo jeho štěstí. Za zbytek peněz, který si ponechal, pak Petr koupil rozervané boty a s údivem zjistil, že jsou sedmimílové. Vydává se v nich na pouť celým světem a stává se uznávaným botanikem, jenž v návratu k přírodě a rozšiřování vědomostí, které poté předává dalším lidem, nachází životní uspokojení.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 1981 (2. vydání tamtéž). Z německého originálu Peter Schlemihls wundersame Geschichte přeložil a poznámkami opatřil Oskar Reindl. Doslov napsal Jiří Stromšík. Ilustroval Jaroslav Šváb. Počet stran: 182.

OBSAH:

Hrdina Petr Schlemihl - spíše ze strachu než z přesvědčení - smění s ďáblem svůj stín za bezedný měšec. (Stín ovšem není totéž co duše: pokud vůbec něco symbolizuje, pak přirozenost a lidskou integritu, právo být členem společnosti.) Nešťastný Petr ztrácí možnost vycházet ven jindy než v noci nebo se zvláštními opatřeními; následující rok mu však zpříjemní láska k lesmistrově dceři Míně, jež ho díky jeho bohatství považuje za knížete. Jakmile ale vyjde najevo, že pozbyl stínu, všichni vyjma jeho sluhy Bendla se ho zřeknou a vyrabují jeho sídlo. Petr silou vůle i z vnitřního odporu k ďáblovi odmítne nabídku, že dostane svůj stín zpět výměnou za duši. Dopustí, aby Mína byla provdána za jednoho z jeho bývalých sloužících, a zbaví se i kouzelného měšce, aby přerušil poslední pouto s ďáblem.

Beze stínu se vydává za prací. Šťastným řízením osudu však získá sedmimílové boty a svět se před ním rozprostře jako na dlani. Hrdina nachází naplnění ve vědeckém bádání - zejména botanickém, což je autobiografický prvek von Chamissův - a v lásce zvířete, pudla Figara.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 11.06.2022

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Podivuhodný příběh Petra Schlemihla, Podivuhodný příběh Petra Schlemihla (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Adalbert von Chamisso - Podivuhodný příběh Petra Schlemihla (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)