ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Chamisso Adalbert von (*30.01.1781 - †21.08.1838)

   
­­­­

Podivuhodný příběh Petra Schlemihla (2)

Symbolická pohádková novela o muži, jenž prodal čertu svůj stín, řeší etický problém - konflikt mezi odlišným člověkem a lidmi, mezi nimiž tento jedinec žije.
Pohádková novela je jednou z nejznámějších próz německé literatury devatenáctého století. Vypráví o osudech Petra Schlemihla, mladého muže, který prodal čertu za peníze svůj stín a tím se navždy vyloučil z lidské společnosti. Poté, co Petr pozná, jak závažnou chybu učinil, vyhodí do propasti bezedný měšec, jímž mu ďábel za stín zaplatil. Duši však Petr neprodal - a to bylo jeho štěstí. Za zbytek peněz, který si ponechal, pak Petr koupil rozervané boty a s údivem zjistil, že jsou sedmimílové. Vydává se v nich na pouť celým světem a stává se uznávaným botanikem, jenž v návratu k přírodě a rozšiřování vědomostí, které poté předává dalším lidem, nachází životní uspokojení.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 1981 (2. vydání tamtéž). Z německého originálu Peter Schlemihls wundersame Geschichte přeložil a poznámkami opatřil Oskar Reindl. Doslov napsal Jiří Stromšík. Ilustroval Jaroslav Šváb. Počet stran: 182.

OBSAH:

Hrdina Petr Schlemihl - spíše ze strachu než z přesvědčení - smění s ďáblem svůj stín za bezedný měšec. (Stín ovšem není totéž co duše: pokud vůbec něco symbolizuje, pak přirozenost a lidskou integritu, právo být členem společnosti.) Nešťastný Petr ztrácí možnost vycházet ven jindy než v noci nebo se zvláštními opatřeními; následující rok mu však zpříjemní láska k lesmistrově dceři Míně, jež ho díky jeho bohatství považuje za knížete. Jakmile ale vyjde najevo, že pozbyl stínu, všichni vyjma jeho sluhy Bendla se ho zřeknou a vyrabují jeho sídlo. Petr silou vůle i z vnitřního odporu k ďáblovi odmítne nabídku, že dostane svůj stín zpět výměnou za duši. Dopustí, aby Mína byla provdána za jednoho z jeho bývalých sloužících, a zbaví se i kouzelného měšce, aby přerušil poslední pouto s ďáblem.

Beze stínu se vydává za prací. Šťastným řízením osudu však získá sedmimílové boty a svět se před ním rozprostře jako na dlani. Hrdina nachází naplnění ve vědeckém bádání - zejména botanickém, což je autobiografický prvek von Chamissův - a v lásce zvířete, pudla Figara.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 11.06.2022

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Podivuhodný příběh Petra Schlemihla, Podivuhodný příběh Petra Schlemihla (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Adalbert von Chamisso - Podivuhodný příběh Petra Schlemihla (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­