ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Stoker Abraham "Bram" (*08.11.1847 - †20.04.1912)

­­­­
Bram Stoker.jpg

Abraham "Bram" Stoker se narodil 8. listopadu 1847 nedaleko Dublinu jako třetí ze sedmi dětí. Nějaká neidentifikovatelná nemoc ho držela připoutaného k posteli až do sedmi let. I když se zdál býti trochu stydlivým knihomolem, ve svém adolescentním věku byl všechno, ale ne nemocen. Asi si chtěl vykompenzovat svou dětskou nemoc, a tak začal trénovat a stal se úspěšným atletem. V Trinity College v Dublinu byl dokonce zvolen atletem roku.

Mladý Bram stále snil o tom, že se stane spisovatelem, ale jeho otec s ním měl jiné záměry - musel se spokojit se zaměstnáním státního úředníka na dublinském hradě.

Zatímco šplhal po výkonnostním žebříčku státního zaměstnance výš a výš, napsal objemný spis nazvaný Duties of Clerks of Petty Sessions in Ireland - nicméně tato kniha pravidel nemohla být vydána až do roku 1879, kdy se Bram oženil, žil v jiné zemi a ponořil se do zcela nové kariéry.

Během své osmileté služby pro stát napsal také povídky - první z nich (fantasy) se jmenovala The Crystal Cup (1872). Poté následovala série o čtyřech dílech hororu - The Chain Of Destiny. Tuto sérii pak za tři roky doplnil o The Shamrock.

A také si našel čas psát divadelní kritiku do Dublin's Evening Mail (za tuto práci nedostával honorář). Za nějaký čas pracoval jako editor v The Irish Echo.

V roce 1878 Henry Irving doporučil Bramovi práci hereckého manažera v London's Lyceum Theatre. Bram okamžitě zanechal práce státního zaměstnance, oženil se s Florence Balcombeovou a začal svůj nový život v Londýně. Za rok se mu narodil syn Noel. Ale Bram a jeho žena se sami sobě odcizili, ač stále navenek zachovávali klidnou tvář.

I přes pracovní vytížení si Stoker našel čas psát fikci. Jeho první kniha Under the Sunset (1882) obsahovala osm pohádek pro děti. Jeho první novela se vším všudy se jmenovala The Snake's Pass (1890). V ten samý rok - tvrdí odborníci - začal psát své mistrovské dílo Dracula, které bylo posléze vydáno roku 1897 a sklidilo světový obdiv.

Bram psal až do konce svého života (20. dubna 1912) a napsal i pár příběhů, esejí, novel, ale jeho jméno sebou vždy ponese pouze jeden název - Drákula.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vampire.queen, 08.11.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Abraham "Bram" StokerMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­