ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Slovníček pojmů z literatury a mluvnice Latinskoamerické divadlo

   
­­­­
Hodnocení pojmu slovnicek-pojmu

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť pojem

Divadlo v Latinské Americe

Na americkém kontinentu, především v jeho střední a jižní části, existovaly před příchodem Evropanů organizované státní celky s vyspělými a osobitými kulturami, jejichž součástí byly bez pochyby také tance, hudba a přinejmenším praformy dramatu. Alespoň částečnou představu o jejich podobě si lze učinit na základě dochovaných skromných informací o divadelních projevech v říši Inků, která se rozkládala na území dnešního Peru a prožívala největší rozkvět od 1. poloviny 15. století do poloviny 16. století.

Na dvoře vládnoucího panovníka byly o slavnostech předváděny bojové hry (pantomimická znázornění bojových triumfů doprovázená zpěvem) a historické hry o životě a činech bývalých vládců incké říše. Herci nebyli obyčejní lidé, nýbrž příslušníci královské rodiny a šlechtici. Hry se skládaly z pantomimických dialogů a hudebně podbarvených epických zpráv. Vedle vážných her – tragédií (wanka) se pro pobavení panovníka a jeho dvora předváděly i veselé výstupy – komedie (arámoay), v nichž vystupovali v komických zvířecích kostýmech a maskách vybraní poddaní. O lidovém dramatickém umění, jež se rozvíjelo mimo královský dvůr předincké kultury, není nic známo. Obdobné divadelní projevy dvorské kultury lze předpokládat i u jiných starých amerických civilizací – například mayské a aztécké.

V 16. století se otevřela nová kapitola dějin divadla na území Střední a Jižní Ameriky. Dobyvatelé v čele s katolickými misionáři učinili vše, aby rozvrátili kultury původních indiánských obyvatel. Na druhé straně pak zejména v 17. století využili jezuité vrozeného mimického a hudebního talentu Indiánů k provozování náboženských her s náměty ze života svatých, kterými propagovali katolické náboženství. Koloniální úředníci a vojáci, pocházející většinou ze Španělska, přinášeli s sebou divadlo z Evropy. V 17. a 18. století se ve správních střediscích na území dnešních států Chile, Peru, Mexiko, Brazílie a Argentina provozovala zprvu ochotnická, později profesionální představení her a oper evropských autorů, a byla otevřena první stálá divadla (například roku 1672 v Mexiku, v roce 1748 v Rio de Janeiru a roku 1783 v Buenos Aires). Počátkem 19. století, kdy se španělská koloniální říše rozpadla, začaly vznikat samostatné národní divadelní kultury (chilská, argentinská, brazilská, mexická aj.), které se v hlavních rysech svého vývoje stále více řídily evropským vzorem.

Ve 20. století se divadlo Latinské Ameriky rozvíjí již samostatněji, na Evropě nezávisleji. Nezřídka čerpá podněty z kulturních tradic domácího indiánského obyvatelstva a dokonce prostřednictvím svých dramatiků (například Guilherme Figureido) proniká do divadel jiných kontinentů. Po druhé světové válce přispěla Latinská Amerika k obohacení světového tanečního divadla prostřednictvím takzvaného choreografického divadla.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené/upravené: 05.06.2012

­­­­

Diskuse k pojmu
Latinskoamerické divadloMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­