ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení pojmu slovnicek-pojmu

Aktuální známka: 1.13
Hodnoceno: 8x Prosím, ohodnoť pojem

  • z italského il futuro = budoucnost
  • avantgardní umělecký směr, hnutí života
  • populární zejména v Itálii a Rusku
  • ovlivnil konstruktivismus, dadaismus i surrealismus

Futurismus se objevil před první světovou válkou v Itálii. Jeho vznik je spojen s Manifestem futurismu italského básníka F.T.Marinettiho, vydaného v roce 1909 v pařížském listu Le Figaro.

Futurismus propaguje radikální odpoutání od minulosti, tradic a konvencí. Uctívá moderní civilizaci, velkoměsta, techniku (auta a letadla jako témata básní). Snaží se zachytit moderní uspěchanou dobu, svět v pohybu. Futuristé neuznávali své předchůdce, věřili ve svět techniky, hlásali revoltu a oslavovali triumf člověka nad přírodou.

Technický vývoj se do básní promítá motivy dynamičnosti a rychlosti. Marinetti píše o tzv. osvobození slov – tato teorie usilovala o svobodu slova a nevázanost verše. Prakticky se jednalo o vytržení slov z kontextu a oproštění se od gramatických pravidel, interpunkce, básnických prostředků… ⇒ destrukce věty.

Futuristická skupina prokázala pružnost svého personálního složení, stejně jako i místa a času působení, a než v první polovině 40. let minulého století dospěla ke svému konci, prošla si mnoha vrcholy i pády.

Představitelé

Itálie: Filippo Tommaso Marinetti
Rusko: Vladimír Vladimirovič Majakovskij, Velemir Chlebnikov
Česko: Stanislav Kostka Neumann

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kacass, 30. 05. 2011

­­­­

Diskuse k pojmu
FuturismusMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­