ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Marinetti Filippo Tommaso (*22.12.1876 - †02.12.1944)

­­­­
FilippoTommasoMarinetti

Filippo Tommaso Marinetti, prozaik, dramatik, básník, zakladatel futurismu, ale také fašistický politik, se narodil 22. prosince 1876 v egyptské Alexandrii a zemřel 2. prosince 1944 v italském Bellagiu.

Brzy po svém narození se s otcem Enricem Marinettim a matkou Amalií Grolliovou odstěhovali do Itálie. Roku 1893 získal bakalářský titul a zapsal se do právnické fakulty v Pavii. O tři roky později umírá jeho bratr Leo na srdeční komplikace. Rok před ukončením studia přešel na univerzitu v Janově.

Poté začal pracovat v Paříži a zvítězil v básnické soutěži. Roku 1902 vydal svou první básnickou sbírku La Conquête des Étoiles (Conquest of the Stars). Po třech letech založil vlastní časopis, kde kladl důraz na volný verš, čímž si ze začátku nadělal dosti nepřátel. Vydávání časopisu bylo po několika měsících ukončeno zejména kvůli Marinettiho názorům. Protože byl jeden ze zakladatelů futurismu, vydal roku 1909 Manifest futurismu (Manifesto del futurismo).

Během roku 1914 souhlasil a dokonce podporoval vstup Itálie do první světové války. Byl také důstojníkem u dělostřelectva.
Později měl problémy se zdravím, přesto stále psal. Když byl roku 1943 svržen Benito Mussolini, odstěhoval se i se svou rodinou do Benátek. Začátkem prosince 1944 zemřel za úsvitu na infarkt.

VYBRANÁ DÍLA:

Básnické sbírky
Zkáza (1904, Destruction)
Osvobozená slova (1919, Les mots en liberté futuristes)
Sopky (1927, Vulcano)

Divadelní hry
Ohnivý buben (1922, Il tamburo di fuoco)
Zajatci (1927, Prigionieri)

Prózy a romány
Makarka-futuristka (1910, Mafarka le Futuriste)
Bitva u Tripolisu (1911, La Bataille de Tripoli)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: petuliczech.kac, 31.01.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Manifest futurismu, Manifest futurismu (2)
-Osvobozená slova
­­­­

Diskuse k životopisu
Filippo Tommaso MarinettiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­