ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 3x Prosím, ohodnoť práci

Podobenství

Jeden člověk měl dvě děti, syna a dceru. Oba dva chodili do školy. Dcera se pilně učila, doma pomáhala otci a všechny peníze si dávala na účet, kde spořila na dobu, kdy bude mít vlastní rodinu.
Zato její bratr všechny peníze prohýřil. Část dal za cigarety, část za omamné látky a část za alkohol. Všechen volný čas trávil tím, že se poflakoval po městě a po parcích s kamarády a domů se vracel pozdě v noci. Tím že chodil spát pozdě, byl ve škole v unaveném stavu, a tak to dospával při hodině. Tímto přístupem se jeho známky ve škole rapidně zhoršily.
Otec však stále nic netušil, i když po něm chtěl syn stále více peněz. Syn si vždy uměl vymyslet nějakou výmluvu, proč ty peníze potřebuje. Tím, jak syn stále utrácel více a více peněz, dováděl svou rodinu do chudoby...
Jednou to ale prasknout muselo a taky že se tak stalo. Nastal den rodičovských schůzek. Otec věděl, že k dceři do třídy ani nemusí, a tak šel jen do třídy svého syna. Asi předem netušil, že to bude jeho nejhorší den v životě. Paní profesorka si stěžovala na syna, že se neučí a kašle na to. Otec se velice rozzlobil a šel domů. Syn ale doma nebyl.
Dny ubíhaly a syn stále nepřišel domů. Zlost vystřídal strach. Dcera se stále starala o domácnost, ale otec se jí nijak neodvděčil, čekal na syna. Po pár týdnech někdo zaťuká na dveře a otec jde otevřít. Už ani nečeká, že by to mohl být syn. Hned jak se otevřou dveře, někdo říká: "Otče, moc mě to mrzí, jak jsme se choval a pochopím, když mne teď vyženeš z domu a už nikdy mne nebudeš chtít spatřit." Otec místo toho, aby na něj začal řvát, ho ihned objal. Otec řekl dceři, ať uvaří nejlepší jídlo, co umí. Otevřel své nejlepší víno a nalil synovi sklenku.
Syn byl vyčerpaný, a tak šel brzy spát. Dcera s otcem uklízeli po bujaré oslavě, když dcera mu řekla: "Tolik let ti pomáhám a nikdy jsem neporušila žádný tvůj příkaz; a kvůli mně si nikdy neotevřel láhev vína. Ale když přišel tvůj syn, který s kamarády prohýřil tvé jmění, otevřel si kvůli němu své nejlepší vino..."
Otec jí na to řekl: "Dcero, ty jsi stále se mnou a všechno, co mám, je tvé. Ale máme proč se veselit a radovat, poněvadž tento tvůj bratr byl mrtev a zase žije, ztratil se a je nalezen!"

Poslední odstavec je z Nového zákona, a to přesněji z podobenství o marnotratném synu.

MYŠLENKA:

Láska nás učí odpouštět i ty největší hříchy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kachna, 20.02.2008

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
PodobenstvíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­