ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 3x Prosím, ohodnoť práci

Podobenství

Jeden člověk měl dvě děti, syna a dceru. Oba dva chodili do školy. Dcera se pilně učila, doma pomáhala otci a všechny peníze si dávala na účet, kde spořila na dobu, kdy bude mít vlastní rodinu.
Zato její bratr všechny peníze prohýřil. Část dal za cigarety, část za omamné látky a část za alkohol. Všechen volný čas trávil tím, že se poflakoval po městě a po parcích s kamarády a domů se vracel pozdě v noci. Tím že chodil spát pozdě, byl ve škole v unaveném stavu, a tak to dospával při hodině. Tímto přístupem se jeho známky ve škole rapidně zhoršily.
Otec však stále nic netušil, i když po něm chtěl syn stále více peněz. Syn si vždy uměl vymyslet nějakou výmluvu, proč ty peníze potřebuje. Tím, jak syn stále utrácel více a více peněz, dováděl svou rodinu do chudoby...
Jednou to ale prasknout muselo a taky že se tak stalo. Nastal den rodičovských schůzek. Otec věděl, že k dceři do třídy ani nemusí, a tak šel jen do třídy svého syna. Asi předem netušil, že to bude jeho nejhorší den v životě. Paní profesorka si stěžovala na syna, že se neučí a kašle na to. Otec se velice rozzlobil a šel domů. Syn ale doma nebyl.
Dny ubíhaly a syn stále nepřišel domů. Zlost vystřídal strach. Dcera se stále starala o domácnost, ale otec se jí nijak neodvděčil, čekal na syna. Po pár týdnech někdo zaťuká na dveře a otec jde otevřít. Už ani nečeká, že by to mohl být syn. Hned jak se otevřou dveře, někdo říká: "Otče, moc mě to mrzí, jak jsme se choval a pochopím, když mne teď vyženeš z domu a už nikdy mne nebudeš chtít spatřit." Otec místo toho, aby na něj začal řvát, ho ihned objal. Otec řekl dceři, ať uvaří nejlepší jídlo, co umí. Otevřel své nejlepší víno a nalil synovi sklenku.
Syn byl vyčerpaný, a tak šel brzy spát. Dcera s otcem uklízeli po bujaré oslavě, když dcera mu řekla: "Tolik let ti pomáhám a nikdy jsem neporušila žádný tvůj příkaz; a kvůli mně si nikdy neotevřel láhev vína. Ale když přišel tvůj syn, který s kamarády prohýřil tvé jmění, otevřel si kvůli němu své nejlepší vino..."
Otec jí na to řekl: "Dcero, ty jsi stále se mnou a všechno, co mám, je tvé. Ale máme proč se veselit a radovat, poněvadž tento tvůj bratr byl mrtev a zase žije, ztratil se a je nalezen!"

Poslední odstavec je z Nového zákona, a to přesněji z podobenství o marnotratném synu.

MYŠLENKA:

Láska nás učí odpouštět i ty největší hříchy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
PodobenstvíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)