ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.09
Hodnoceno: 11x Prosím, ohodnoť práci

Pes, nejlepší přítel člověka

Ptáte se, proč píši o zvířeti, které je celosvětově známé, každý se o jeho potřebách, výcviku či třeba zdraví může snadno dozvědět na Internetu, v knížce nebo u chovatele? Myslím, že bych před pár lety měla stejný názor. Teď bych vám ale chtěla dokázat, že pes není jenom takové "obyčejné" zvíře, ale bytost, která cítí a vnímá své okolí.

Někdy se pozastavuji před lidmi, kteří jsou špatní, škaredí a lstiví. Když se totiž zamyslíte, zjistíte, že člověk je savec, stejně jako kterýkoliv pes. Jak to, že pes nedokáže lhát, nevymýšlí pomsty a nehodlá nikomu ublížit? Popravdě řečeno, já také nevím.

Skoro každý měsíc se někde doslechnu či dočtu, jak pes napadl člověka. Domníváte se snad, že pes přišel například k malému dítěti a sám od sebe jej poranil? Pokud ano, patříte k lidem, kteří asi nikdy v životě neměli psa. Můžu se zeptat, co byste dělali, kdybyste byli provokováni malým dítětem a nemohli nijak mluvit lidskou řečí? S největší pravděpodobností byste "vyjeli". A to samé udělá v takovém případě pes. Jenže ten nemá ruce, aby dítě mohl od sebe odstrčit nebo mu jinak dokázat, že se mu jeho chování nelíbí. Po podobných nehodách bývá pes utracen, nemůže se nijak bránit ani obhájit. Přijde vám to fér? Mně rozhodně ne, avšak to není všechno.

V časopisu, který mám objednaný, každý měsíc ukazují psy v nejrůznějších útulcích po celé naší malé zemi. Pokaždé jich je tam asi deset. 90 % se v nich ocitne kvůli nezodpovědným majitelům-pánům. Jednoho přestalo bavit každodenní venčení, druhému se nelíbilo "to", co mu vyrostlo z roztomilého štěňátka, a tak "to" dal do útulku. V horším případě psa vyhodí na ulici kvůli jeho "chování", za které ale může páníček, jenž si má psa vycvičit.
V útulku, kde to zrovna není dvakrát krásné, nemají pak pejskové žádnou radost ze života, protože ji nemají s kým sdílet. Jistě, starají se tam o ně majitelé a zaměstnanci z útulku, ale dokáží nahradit páníčka?
Samozřejmě že existují lidé, kteří nemají jinou volbu než psa odevzdat do útulku, ale těch je menšina.

Nebo si jenom uvědomte, kolik pejsků je bitých, protože jejich "mučitelé" si chtějí vybít svojí zlost na někom, kdo se nemůže moc bránit.
A víte vůbec, kolik pejsků je zavřených v ušpiněné kleci na řetězu bez jídla i vody a hlavně bez jediného lidského slova? Já to radši nechci ani počítat, ale někteří lidé nechtějí ani jednat, i když ví, že se v jejich blízkosti něco takového děje, a to je asi ještě horší...

Být psem je podle mě velká "fuška", jíž za staletí nikdo neocenil a podle postoje lidí dlouho nikdo ani neocení, což je podle mého názoru celosvětová škoda.
Pes by se měl dávat do rukou jenom těm lidem, kteří si ho zaslouží - protože kdo vám otevře celé srdce a miluje vás více než sebe? Jedině pes, přítel člověka.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: oliba, 18.09.2010

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Pes, nejlepší přítel člověkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­