ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.90
Hodnoceno: 10x Prosím, ohodnoť práci

Od psů bychom se mohli učit

Člověk a pes...
Pes, nejlepší přítel člověka...
Pradávné společenství lidí a zvířat...

Říkáš, že jsi zbitý jako pes, hladový a líný jako pes, ale proč se přirovnáváš ke psovi?
Lidé v tom zlém, co v psovi vidí, hledají příměry.
Ale zkus se nad tím pozastavit. Psi nemají jen špatné vlastnosti. Někdy jsou dokonce lepší než ty naše lidské.
Zkus si říct: Jsem vzhledný a půvabný jako pes, upřímný a svobodný jako pes, moudrý i odvážný jako pes.
Pes je velmi inteligentní tvor.
Možná si řekneš: "Co je na psovi inteligentního, vždyť je to přece zvíře a zvířata nemyslí." Jenže jsi úplně vedle. Neříkám, že pes musí umět číst, psát, počítat, že Ti odříká malou násobilku a vyjmenovaná slova po L, to ne. Jen říkám, že pes je někdy chytřejší a mazanější než jeho pán.
K pejskovi se nemůžeš chovat jako ke kusu hadru nebo tvé botě. Pes je osobnost.
(Nepleťte si však pojmy s dojmy. Najdou se lidé, co mi občas vynadají nebo mě dokonce nařknou z toho, že týrám psa. Je rozdíl mezi týráním a vychováváním! Ale ať neodbočuji moc od tématu.)
Jak jsem řekla, pes je osobnost a podle toho se s ním také musí jednat. Pes nemůže žít jen z Tvých povelů a suchého krmiva. Potřebuje lásku, spřízněnou duši, přítele, teplo domova i trošku soukromí.
Víš, říká se: "Jaký pán, takový pes." Proto bych byla ráda, kdyby ses k pejskovi choval tak, jako se on chová k Tobě. S úctou. Ano, Ty jsi sice pán a autorita, ale on je ten, kdo plní Tvé rozkazy.
A na druhou stranu, když se budeš ke psovi chovat jako k sobě rovnému, bude Tě uznávat a milovat. Nikdy Tě nezradí a neřekne: "Můžeš si za to sám. Kdybys jí řekl pravdu, tak by Tě nenechala. Jenže to ne. Pán musel lhát. Tak si teď nestěžuj. Nemáš si začínat s jinou..", ale nenápadně přistoupí a hledí na Tebe svýma poctivýma očima, jako by se snažil říct: "Pořád máš ještě mě, však víš. Půjdeme světem společně a vždy budeme stát při sobě, mám pravdu?"
Při projevech své náklonnosti je přesvědčivý jako mnoho lidí a jako téměř všichni lidé by byl rád, aby k němu druzí byli přívětiví. Pes Tě nenechá na pochybách o vašem postoji a když dává najevo svou oddanost, což dělá ochotně, má sklon projevovat ji vrchovatě, takže na malou chvíli si i ten nejubožejší člověk může v rozzářených psích očích připadat milován.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Od psů bychom se mohli učitMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)