ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.90
Hodnoceno: 10x Prosím, ohodnoť práci

Od psů bychom se mohli učit

Člověk a pes...
Pes, nejlepší přítel člověka...
Pradávné společenství lidí a zvířat...

Říkáš, že jsi zbitý jako pes, hladový a líný jako pes, ale proč se přirovnáváš ke psovi?
Lidé v tom zlém, co v psovi vidí, hledají příměry.
Ale zkus se nad tím pozastavit. Psi nemají jen špatné vlastnosti. Někdy jsou dokonce lepší než ty naše lidské.
Zkus si říct: Jsem vzhledný a půvabný jako pes, upřímný a svobodný jako pes, moudrý i odvážný jako pes.
Pes je velmi inteligentní tvor.
Možná si řekneš: "Co je na psovi inteligentního, vždyť je to přece zvíře a zvířata nemyslí." Jenže jsi úplně vedle. Neříkám, že pes musí umět číst, psát, počítat, že Ti odříká malou násobilku a vyjmenovaná slova po L, to ne. Jen říkám, že pes je někdy chytřejší a mazanější než jeho pán.
K pejskovi se nemůžeš chovat jako ke kusu hadru nebo tvé botě. Pes je osobnost.
(Nepleťte si však pojmy s dojmy. Najdou se lidé, co mi občas vynadají nebo mě dokonce nařknou z toho, že týrám psa. Je rozdíl mezi týráním a vychováváním! Ale ať neodbočuji moc od tématu.)
Jak jsem řekla, pes je osobnost a podle toho se s ním také musí jednat. Pes nemůže žít jen z Tvých povelů a suchého krmiva. Potřebuje lásku, spřízněnou duši, přítele, teplo domova i trošku soukromí.
Víš, říká se: "Jaký pán, takový pes." Proto bych byla ráda, kdyby ses k pejskovi choval tak, jako se on chová k Tobě. S úctou. Ano, Ty jsi sice pán a autorita, ale on je ten, kdo plní Tvé rozkazy.
A na druhou stranu, když se budeš ke psovi chovat jako k sobě rovnému, bude Tě uznávat a milovat. Nikdy Tě nezradí a neřekne: "Můžeš si za to sám. Kdybys jí řekl pravdu, tak by Tě nenechala. Jenže to ne. Pán musel lhát. Tak si teď nestěžuj. Nemáš si začínat s jinou..", ale nenápadně přistoupí a hledí na Tebe svýma poctivýma očima, jako by se snažil říct: "Pořád máš ještě mě, však víš. Půjdeme světem společně a vždy budeme stát při sobě, mám pravdu?"
Při projevech své náklonnosti je přesvědčivý jako mnoho lidí a jako téměř všichni lidé by byl rád, aby k němu druzí byli přívětiví. Pes Tě nenechá na pochybách o vašem postoji a když dává najevo svou oddanost, což dělá ochotně, má sklon projevovat ji vrchovatě, takže na malou chvíli si i ten nejubožejší člověk může v rozzářených psích očích připadat milován.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pécheresse, 23.03.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Od psů bychom se mohli učitMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­