ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.80
Hodnoceno: 5x Prosím, ohodnoť práci

Mé vysněné povolání: psycholožka

Už pár let chci být psycholožkou. Ráda pomáhám lidem, přátelé mi říkají, že mám být spíše doktorkou. S prací lékařky to u mě však není tak jednoduché, neboť mám hrůzu z předepisování léků. Radši zůstanu u léčení slovy, jenže i zde narážím na jistá pozitiva i negativa.

Za pozitivní považuji třeba dobrý pocit, když pomůžete člověku s posttraumatickým šokem vyrovnat se s minulostí a vrátit se zpátky do běžného života, ale i skládání puzzlů, díky kterým se několik rozdílných osobností stane jednou a vytvoří kompletní obrázek reality.
Údajně je to i dobře placená práce, ale to mi připadá jen jako takový menší bonus. Chápu, že pro někoho jsou peníze velmi podstatné kritérium, ale povolání by se nemělo vybírat podle výplaty nebo možnosti kariérního postupu. Hlavní je, aby byla práce vykonávána se zdravým zápalem a zodpovědně.
Za určitou dobrou stránku věci se dá považovat i možnost volby uplatnění oboru. Jsou různá odvětví psychologie, pro představu uvedu patopsychologii (nauka o psychických poruchách a závadových duševních procesech) a kriminalistickou psychologii neboli forenzní psychologii (obor pomáhající kriminalistům účinně vyslýchat a odhalit lež).

Nyní ale k těm negativům. Velkou nevýhodou pro psychologii je dnešní doba. Stres, chvat, ukvapenost. Nakonec se i z psychologů stanou pacienti jejich kolegů, protože je doba zničí. Těchto stresujících povolání existuje více - makléř, právník, ředitel velké korporace, na jehož rozhodnutí závisí ona odpověď na otázku bytí. Ale žádný z nich se za jeden den v práci nesetká s několika případy mnohočetné poruchy osobnosti, paranoie, bipolární poruchy...a mohla bych tu jmenovat do nekonečna, ale to je zbytečné. Myslím, že tohle pro určitou představu stačí.
Další temnotu vrhají na toto povolání filmy. Konkrétně psychologické thrillery jako například Barva noci. Tento snímek ukazuje psychologa jako oběť psychopata, jenž donutil svou sestru předstírat, že je svůj mrtvý bratr. Tím u ní vytvořil mnohočetnou poruchu osobnosti. Zavraždil jednoho psychologa a postupně vraždil i členy skupinové terapie. Řekněte, neodradilo by vás to?

Mě to zatím neodradilo a snad ani neodradí. Jen nevím, pro které odvětví se mám rozhodnout. Patopsychologie je vážně zajímavá, ale forenzní psychologie podle mě člověk víc naplňuje. Přeci jen forenzní psycholog pomáhá usvědčit vrahy a zachraňuje nevinné. Hrdina nové doby, takový, jaký by podle mne měl být. A jaké je vaše vysněné povolání?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Koli008, 21.12.2016

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Mé vysněné povolání: psycholožkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­