ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.33
Hodnoceno: 6x Prosím, ohodnoť práci

Příběh o pradědečkovi

V roce 1917 se začal odehrávat příběh, ve kterém měl hlavní roli můj pradědeček Bedřich Bureš. Jako malý kluk z velmi chudé německé rodiny, kterou živila jen jeho matka, jelikož otec byl zabit v 1. světové válce, musel být odtržen od své rodiny a jít na vychování do jiného státu a úplně cizí rodiny Pulkrábkových, jež bydlela v Morašicích u Litomyšle. Tato rodina byla na svého nového chlapce velice hodná, brala ho za vlastního. V době 2. světové války, kdy Bedřichovi bylo skoro jednadvacet let, musel jako rozený Němec, který neměl české občanství, jít pracovat pro Němce. Neuměl však mluvit svým rodným jazykem, a proto se stal pošťákem a roznášel dopisy a noviny. Na konci 2. světové války byli občané německé národnosti shromažďováni do táborů a později transportováni do Německa. Můj pradědeček by tam nemusel, kdyby ho neudala jejich sousedka, která ho neměla od prvních chvil v lásce. Byl tedy znovu odebrán svým blízkým a musel odejít do tábora.

V tomto táboře potkává svého dobrého přítele Jana. Jan, jenž je v táboře strážníkem, ví, že Bedřich nic zlého neprovedl a byl zatčen jen kvůli tomu, že byl Němec. Proto se Jan rozhodne, že Bedřichovi pomůže utéct. Pro Jana to je velmi nebezpečné, neboť musí nejdříve vymazat Bedřichovo jméno z táborových údajů a potom ho teprve propašovat ven. Tajně se tedy domluví. Jan vymazává Bedřichův záznam a v obrovských zmatcích, které tam probíhají, ho propouští se slovy: "Dej na sebe pozor, příteli."

Bedřich utíká zpět do Morašic. Po několika dnech, kdy se schovával v lesích, cestoval jen v noci a byl bez jídla a pití, se celý vyčerpaný a unavený vrací zase domů. Ale neví, že ho kousek od místa bezpečí uviděla sousedka a zavolala na něj domobranu! Ti přijeli chvíli poté, co on dorazil domů a chtěli prohledat celý dům. Prohledávali všechno - skříně, místnosti, špajzky i sklep, kde se Bedřich ukryl. Ve sklepě byli velmi dlouho a rodiče se báli, že ho tam najdou! Už ho skoro měli, když vtom někdo seshora zavolal: "Támhle je, za ním!" Byl to ovšem někdo jiný, kdo pro ně byl důležitější. Proto Němci v rychlosti opustili dům. Rodiče si oddychli a byli šťastni, protože ho nechtěli znovu ztratit. Bedřich se v této místnosti ukrýval ještě asi tři týdny. Jakmile se vše urovnalo, nikdo z domobrany tam nepřišel a sousedka se odstěhovala k příbuzným, Bedřich vylezl. Začal znovu žít! Našel si manželku a narodili se mu dva synové. Ale to už je zase jiný příběh.

Ráda bych teď poděkovala jeho kamarádovi, díky němuž jsem se vůbec narodila. Tento příběh o pradědečkovi Bedřichu Burešovi si vždy nechávám ráda vyprávět.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kája, 23.11.2008

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Příběh o pradědečkoviMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­