ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Kalendáře pro Adama

Je čtvrtý leden a já, jak už tomu u mladých lidí bývá, bezmyšlenkovitě projíždím na vlnách internetu, konkrétně na Facebooku. Tu mi na očích spočine příspěvek od neziskové organizace Splněné dětské přání, kde bylo velkými písmeny napsáno: STARÉ KALENDÁŘE? NEVYHAZUJTE!
Začetla jsem se tedy do komentářů pod obrázkem malého sympatického kluka s kalendáři kolem něj. Docela rychle zjišťuji podrobnosti: Maminka Daniela prosí o pomoc! Její syn je autista a sbírá kalendáře, ze kterých si pamatuje data; miluje čísla a každý den mu maminka musí obstarat jeden nový kalendář, což je pro ni dosti složité vzhledem k tomu, že si syn Adam pamatuje, které již má a které ne.
Cože? Jen staré kalendáře mohou pomoci této rodině? Jdeme s holkami do akce!

Ještě ten večer dělám plakátek a hned v pondělí rozjíždím velkou věc - sbírku kalendářů pro Adama. Jdu se domluvit na obecní úřad Vražné, kde znám jednu ochotnou paní a prosím ji o vyvěšení plakátku na stránky obce, na úřední desku a také na nástěnku naproti poště. Získávám ještě svolení pro výlep letáků v obci, aby se okruh sbírajících lidí rozšířil. Leták posílám všem známým s prosbou o pomoc při sběru.

Všichni sbírají jako zběsilí, před týdnem skončil kalendářní rok a všichni mají doma minimálně jeden kalendář - za to dám ruku do ohně! A když je to navíc pro dobrou věc?

Strhává se lavina solidarity a vzájemné blízkosti. Najednou ty lidi něco spojuje a jsou to nejen kalendáře, ale i vědomí pomoci, vědomí, že je někde někdo, kdo potřebuje jejich podporu. A to je silné pouto. Lidé rádi pomáhají, jen většinou neví kde a komu, a proto je třeba je k činům trochu popostrčit. A to my skauti umíme.

Jednou k večeru mi volá sama starostka obce. Říkám si: Asi nějaký průšvih... Ale ne, to jen poděkování za iniciativu a také informace, že lidé opravdu sbírají a sbírají. Dokonce chodí zprávy a telefonáty na obec, zdali mohou poslat balíček s kalendáři na obecní adresu. Bylo rovněž úplně spontánně zřízeno nové sběrné místo v Hranicích na Moravě ve zdejší vinárně.

Ke konci měsíce píšu další list, tentokrát s velkým poděkováním těm, kdo se sbírky zúčastnili a taky s oznámením, že sbírka poslední den v měsíci končí.
V pátek 31. ledna 2020 si jedu pro kalendáře na obec. Počítám s jednou velkou krabicí, ale to jsem se spletla. Na obci je velká hora kalendářů, krabice, tašky, balíky a zase krabice. To vše plné kalendářů. Jedna místní maminka mi ještě koncem týdne přiváží druhou várku kalendářů z hranické vinárny (těchto kalendářů je okolo 400 kusů a vytřídí se z nich něco přes 200 kalendářů).

Tak jsou kalendáře u nás doma a je nutné je přebrat, ať pak neposíláme Adamovi některý dvakrát. Třídění je hodně o paměti, ale také o zručnosti.

Třídíme!!! Je jich spousta, takovou lavinu jsme fakt nečekaly. Na jednu hromadu dáváme ty, které jsou jen jednou, další házíme pryč. Je to celkem fuška. Práce nám zabere dvě hodiny. Mnohde v taškách nacházíme i hasičské předměty, to proto, že Adam touží stát se hasičem, jako jím je jeho otec. Máme z toho velkou radost.

Konečně je hotovo. Z nezměrného množství se vytřídilo přes 600 kalendářů, které se budou posílat a cirka 200 kusů, které se nashromáždily vícekrát. Tyto krabice balíme do černé plastové obalové pásky. Zasíláme je expresní přepravou TOPTRANS v Šenově u Nového Jičína. Na druhý den mi přichází zpráva, že náklaďák zásilku doručil. Mise splněna!

Autistickému chlapci Adamovi, kterému je 9 let, jsme neváhali pomoci i přes velkou vzdálenost, která nás dělí (Severní Morava - České Budějovice).
Děkujeme za ochotu pomáhat i za pomoc všech zúčastněných. Maminka Adama je skvělá žena, které fandíme.

Neváhejte pomáhat, pokud máte kde a komu!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 28.02.2020

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Kalendáře pro AdamaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­