ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.74
Hodnoceno: 113x Prosím, ohodnoť práci

Facebook - nezbytnost pro život?

Nejslavnější sociální síť všech dob. Místo, kde můžete jednoduše sdílet informace s kamarády. Denně stovky přátel on-line. Tak takhle zná Facebook asi většina lidí. Ale položme si otázky. Je to tak opravdu? Znáte všechny svoje "přátele"? Ano, opravdu? Jste si jisti, že víte, kdo to je? Asi tak u poloviny, možná i méně, že? Slovo přátelé v kontextu s Facebookem mění svůj smysl z blízkých osob na jakési živé fotogalerie.

Ale ještě větší problém je, že tak 10 % (možná i více) lidí, kteří jsou na této sociální síti, nejsou ti, za které se vydávají. Jak si můžete býti tak jistí, že ten sympatický kamarád není ve skutečnosti nějaký "magor"? Není přece nic lehčího než zfalšovat internetovou identitu. Založíte profil, vyplníte údaje, jaké vás napadnou nebo jaké se vám hodí, a jako "profilovku" nastavíte fotku staženou z Internetu. Jednoduché, že? Pak rozešlete "žádost o přátelství" tak padesáti lidem, kteří ji pravděpodobně bez rozmýšlení přijmou. V tuto chvíli si můžete stáhnout tisíce fotografií (dají-li se tak nazvat ty rádoby umělecké, rozmazané, ideálně černobílé obrázky) a osobní informace vašich "přátel". Z těchto údajů se dá například velmi jednoduše odvodit heslo nebo kontrolní otázka k jinému internetovému účtu. Ale i přes tato obrovská rizika většina lidí o sobě na Facebooku uvede úplně vše.

To byly ty stinné stránky této sociální sítě. Teď uvedu nějaké dobré. Všimněte si, že jich není zdaleka tolik jako těch špatných (a to jsem uvedl pouze některé).
Nepopiratelné výhody Facebooku tedy jsou: můžete se spojit s kýmkoli po celém světě, můžete relativně snadno sdílet dokumenty a fotografie. Tím ale asi výčet dobrých vlastností této sociální sítě končí.

Já osobně jsem si Facebook zrušil asi po půlroce užívání. A to z důvodu, že ačkoliv jsem měl v "přátelích" pouze lidi, které jsem znal, neochránilo mě to od spamu a neustálých upozornění typu: Uživatel_1 vás zve do skupiny "Nemáme rádi školu" apod.
Dále mě vysoce popuzoval způsob psaní statusů jakousi podivnou řečí lidí, kteří si myslí, že když budou psát "W" místo "V" a "Q" místo "K", tak budou strašně IN a COOL. Pro příklad uvedu tento status: "Dneska we škole upa nejwětší wítlem".

Další věc, jež mi na Facebooku vadí (respektive vadila), jsou jména. Vskutku nemůžu pochopit, proč někdo místo svého jména (přičemž rozumím změně z důvodu ochrany osobních údajů) uvede např. "Gumoví Medvídek" (ano, mělo by tam být ypsilon, ale uživatel, nebo spíše uživatelka zřejmě vůbec nedbá na základy pravopisu), "Krysí smrť", "Honza Precl Yeti Resl" apod. Tím podle mě uživatelé dávají najevo pouze svoje IQ ležící na stupnici hluboko pod průměrem.

Můj názor na Facebook tedy zní: Pro život rozhodně důležitý není, spíše vám ho ničí. Zkuste se zamyslet nad možností smazání svého profilu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Facebook - nezbytnost pro život?







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)